Novinky

Jak je to vlastně s dostupností iPhonů v Rusku: zatím se vyprazdňují sklady, pak přijde na řadu šedý dovoz

Ta práva na počátku března proletěla všemi médii. Společnost Apple v reakci na ruskou agresi na Ukrajině pozastavila prodej svých produktů na geograficky největším trhu světa. Společně s dalšími značkami zkrátka americká firma odmítla působit v zemi, která barbarsky napadá své sousedy. Jak to ale se stažením Applu z ruského trhu vypadá ve skutečnosti? Situace totiž není jednoznačná. Prodejci a přeprodejci měli ještě před zákazem poměrně slušně nabité sklady. Minimálně několik týdnů si tedy ještě vystačí se skladovými zásobami. Pak to nejspíše bude o něco divočejší.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Jak zjistily Hospodářské noviny, ve výlohách ruských obchodů s elektronikou aktuálně najdeme spíše starší modely Applu. Ty novější jsou nejspíše už vyprodané. Paradoxní je, že díky izolaci Ruska od mezinárodního obchodu, která tamní centrální bance umožnila dělat si s rublem prakticky co se jí zlíbí, jsou zahraniční výrobky mnohdy levnější než před invazí. Monetární kouzla i na Západě respektované guvernérky ruské centrální banky Elviry Nabiullinové zkrátka alespoň dočasně fungují. Pracovníci ruských obchodů také tvrdí, že je Apple zcela neodstřihl. Údajně stále dostávají emaily s pokyny a informacemi.

Recenze Vocolinc LS3: vylepšená verze populárního LED pásku s podporou HomeKit

Ta pravá divočina ale nejspíše začne až ve chvíli, kdy se sklady s elektronikou vyprázdní. Rusové totiž zlegalizovali šedý dovoz ze třetích zemí. Nebude se týkat jen elektroniky, ale například také aut. Ač země, ze kterých bude zboží do Ruska putovat, také riskují účast na sankčním seznamu, nejspíše se do Ruska bude dařit alespoň část západních dodávek dostávat. Rozhodně ale ne v objemech jako před invazí. Legalizace dovozu ze třetích zemí se kromě produktů Applu týká také PlayStationů nebo i luxusních aut. Magazín Apple Insider v této souvislosti už dříve napsal, že nejčastější zemí původů, pro zboží, které neplánovaně skončí v Rusku, jsou Spojené Arabské Emiráty, a to hlavně kvůli výhodnějším cenám těchto produktů. Nejistota Rusů je ale přesto znát. Podle dat, které přinesly noviny Kommersant, se prodeje smartphonů snížily až o 30 procent. Apple je na tomto trhu čtvrtou nejprodávanější značkou. Po Samsungu, Huawei, Realme a  Xiaomi.

Zdroj
HN.cz

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button