Články

Jak je to s voděodolností u Apple produktů?

Voděodolnost je velmi užitečná vlastnost, kterou se v současné době může pyšnit hned několik Apple produktů. Ačkoliv se téměř každý z nás snaží, aby iPhone neutopil či nepolil, občas se nějaká ta nehoda může stát a právě v takových momentech přijde vhod zvýšená odolnost. Je však dobré pamatovat na to, že voděodolnost se týká jen vybraných Apple zařízení s různými standardy, které určují, do jaké míry se dokážou popasovat s vodou či prachem. Je proto dobré vědět, co znamenají různé zkratky, respektive co Apple u svých produktů garantuje a na co si dávat pozor.

Jaká Apple zařízení jsou voděodolná?

První voděodolné Apple zařízení přišlo už v roce 2015 a byly to Apple Watch Series 1. Nyní už nabízí zvýšenou odolnost také iPhony, AirPods 3. generace či AirPods Pro. U AirPods jsou však voděodolná pouze samotná sluchátka. Krabička voděodolná není a při vkládání sluchátek do krabičky je nutné plné vysušení, aby voda nezničila nabíjecí piny a další elektronické součástky.

foto: Unsplash (autor: Akhil Yerabati)

Lépe je na tom iPhone, který je chráněn i před přímým ponořením do vody a od iPhone XS dokonce i do jiných tekutin, jako například limonády a piva. Je však nutné vědět, že iPhone není kompletně vodotěsný a zvýšená odolnost je zde pro případ nehody, kdy telefon nebude ponořený příliš dlouho. Pokud tedy chcete například fotit pod vodou, rozhodně si pořiďte některý z doplňků pro to určených. V moři to poté platí dvojnásob, jelikož slaná voda by vám mohla iPhone zničit hned po prvním ponoření.

Nejvyšší stupeň krytí nabízí Apple Watch, jelikož jsou ke kontaktu s vodou nejlépe přizpůsobené ze všech Apple produktů. Od Apple Watch Series 2 si je tedy bez problémů můžete vzít do bazénu na plavání, kde je ovšem vhodné si zapnout “vodní zámek”, který po dobu plavání vypne dotyk na displeji a po ukončení aktivity vyplaví vodu z reproduktorů.

Pokud se ale rozhodnete s Apple Watch plavat v moři, tak je dobré je po každé koupání opláchnout ve sladké vodě. Slané krystalky by se totiž mohly do titěrných prostor mezi korunkou a do reproduktorů, což by mohlo ovlivnit jejich funkčnost. Pozor také na velké vlny, jelikož silný náraz vody může poškodit těsnění a hodinky velmi rychle zničit.

Jaká zařízení nejsou voděodolná?

Do této skupiny patří například klasické AirPods první a druhé generace, AirPods Max, všechny iPady, MacBooky a iMacy. Zejména od přenosných počítačů se tedy snažte držet jakékoliv tekutiny dál, jelikož v případě jejich polití se často stává, že buď hned či po několika dnech přestane fungovat klávesnice, na displeji se začnou vyskytovat fleky, zkrátka počítač se s vámi začne nenávratně loučit.

MacBook Air 15" recenze

Jak se voděodolnost rozlišuje?

Pokud jsou některá Apple zařízení voděodolná, tak splňují certifikaci IP. Tato certifikace udává dva parametry, a to odolnost proti prachu a vodě. Každé ze dvou čísel za zkratkou IP tedy udává jiný parametr a určují dvě samostatné odolnosti, kdy první číslo se týká prachu a druhé vody. Odolnost vůči prachu se udává od 0 do 6, u vody je výchozím bodem 0, avšak stupnice jde až do čísla 9. Čím vyšší jsou udávaná čísla, tím více je zařízení odolné proti prachu a vodě. Občas se poté vyskytnou u této certifikace i doplňující písmena, jež mohou například značit ochranu proti oleji či povětrnostním podmínkám.

foto: Appleinsider

U vody je nejdůležitější rozdíl mezi čísly 6 a 7. Od IPX7 je totiž možné už zařízení ponořit na 30 minut do metrové hloubky, u čísla 8 je už hloubka udávána výrobcem s tím, že u moderních iPhonů se nyní jedná až o 6 metrů. Vše od čísla 6 a níže je v rámci certifikace odolné pouze proti polití či proudu vody a se snižujícím se číslem je tato odolnost menší a menší. Například zařízení s certifikací IPX5 je odolné proti polití a tryskající vodě. Zařízení s IP67 je kompletně prachotěsné a lze jej ponořit na 30 minut do hloubky až 1 metr.

První číslice (ochrana proti pevným částicím) Druhá číslice (ochrana proti kapalinám) Doplňující písmeno (volitelné)
X – Nedostatek dat pro hodnocení X – Nedostatek dat pro hodnocení F – Ochrana proti oleji
0 – Žádná ochrana proti pevným částicím 0 – Žádná ochrana proti vodě H – Ochrana pro zařízení s vysokým napětím
1 – Ochrana proti tělesům > ⌀50 mm 1 – Ochrana proti kapkám vody padajícím svisle M – Pohyb během testu vodou
2 – Ochrana proti tělesům > ⌀12,5 mm 2 – Ochrana proti kapkám vody padajícím pod úhlem 15° S – Stacionární během testu vodou
3 – Ochrana proti tělesům > ⌀2,5 mm 3 – Ochrana proti stříkající vodě W – Ochrana proti povětrnostním podmínkám
4 – Ochrana proti tělesům > ⌀1 mm 4 – Ochrana proti stříkající vodě z jakéhokoli směru K – Specifikováno v ISO 20653 (nahrazuje DIN 40050-9)
5 – Částečná ochrana proti prachu 5 – Ochrana proti proudům vody
6 – Úplná ochrana proti prachu 6 – Ochrana proti silným proudům vody
6K – Ochrana proti silným proudům vody pod zvýšeným tlakem
7 – Ochrana proti ponoření do 1 metru
8 – Ochrana proti ponoření do hloubky specifikované výrobcem
9 – Ochrana proti silným proudům vody s vysokou teplotou

Kolik toho Apple produkty vydrží?

Všechny Apple Watch od Series 2 splňují voděodolnost do maximální hloubky 50 m, Apple Watch Ultra zvládnout ponoření do hloubky až 100 m a jsou tedy vhodné i na rekreační potápění. Od iPhonu 12 vyjma iPhone SE druhé a třetí generace, které zvládnou pouze hloubku 1 metr, vydrží tyto telefony ponoření minimálně 4 metry pod vodní hladinu, takže ani náhodné spadnutí do hlubšího bazénu by neměl být problém, pokud telefon z vody zavčasu vyndáte. Sluchátka AirPods 3 a AirPods Pro poté zvládají pot a déšť, ponoření pod vodu už nikoliv.

Na vytopené zařízení se záruka nevztahuje

Ačkoliv jsou některá Apple zařízení certifikována, že vydrží ve vodě v určité hloubce po určitý čas, nevztahuje se na případné vytopení záruka. Pokud vám tedy například spadne iPhone do vody a přestane fungovat, pravděpodobně vám jej Apple v rámci záruky nevymění. Pokud si nyní říkáte, jak Apple pozná, že se do iPhonu dostala voda, v servisu to velice snadno zjistí. V každém iPhonu se totiž nachází kontrolní proužek, který při styku s vodu zčervená, a tudíž je na první pohled vidět, že se do útrob dostala tekutina. Voděodolnost je tedy lepší brát jako takovou pojistku, na kterou se ovšem není radno příliš spoléhat.

Už se vám někdy podařilo utopit iPhone či jiné Apple zařízení a jaká byla vaše zkušenost s následným servisem? Dejte nám vědět diskuzi. 

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button