Novinky

Je u Applu soukromí skutečně na prvním místě? Podívejte se, jak firma nakládá s osobními daty

Používáte některé ze služeb od gigantů jako je Apple nebo třeba Google? Pokud ano, nejspíš víte, že jejich použití může vyžadovat vaše osobní údaje. Po delším užívání má pak společnost k dispozici řadu dlouhodobě nastřádaných informací spojených s vaší osobou. Problém je v tom, že někteří s těmito daty nakládají ne úplně fér. Organizace Axios se zaměřila na analýzu toho, co o vás obři jako Google, Facebook, Amazon nebo Tesla ví. Tentokrát ale padla řada na Apple. Analytici se tentokrát podívali na zoubek právě jemu.

Všechna citlivá data zůstávají v iPhonu

Bezpečnost zde staví na několika základních aspektech. Na začátek je dobré říct, že v Cupertinu se snaží celkově sbírat jen data, která jsou opravdu nezbytná. Klíčovým faktem je pak to, že tyto informace zůstávají pouze na vašem zařízení – na servery Applu se tak vůbec nepodívají. Ačkoliv data nikam neputují, na vašem zařízení jsou šifrována.

Jako dobrý příklad nám poslouží informace, sesbírané některým z jablečných produktů, umožňující používání technologií pro ověření identity uživatele (Face ID, Touch ID). Jablečná zařízení využívají technologii nesoucí název Secure Enclave, která tyto informace ukládá na čip zařízení určený pouze pro tyto účely. V případě jakéhokoliv ověření uživatele jsou pak vaše biometrické údaje, získané k tomuto procesu, porovnávány s těmi dříve uloženými v čipu.

Pokud se budeme bavit o Apple mapách a vašich uložených polohách, tak zjistíme, že všechny tyto informace jsou na serverech vázány pod anonymními identifikátory, nikoliv pod vaším Apple ID. Anonymní je i používání služby Apple Pay. Ta poskytuje zcela anonymní platby, realizované stejnou technologií jako Face ID a Touch ID. Informace o provedených platbách si pak najdou místo taktéž v Secure Enclave čipu. Přijde-li řeč na iMessage, můžeme se zde spolehnout na end-to-end šifrování, které probíhá pouze mezi komunikujícími stranami. O bezpečnost je tak dobře postaráno.

Potencionálním rizikem je pouze iCloud

Cloudové úložiště Applu. Právě to představuje největší riziko, co se bezpečnosti týče. Proč? Úložiště může obsahovat kopii téměř všech vašich dat. Data jsou samozřejmě v zašifrované podobě. V čem je tedy problém? Na rozdíl od ostatních zmíněných případů drží jablečný gigant dešifrovací klíč. Znamená to tak, že může zpřístupnit data například státním orgánům. Mnohokrát byl již Apple soudem požádán o spolupráci v soudních řízeních. Nicméně se do toho pouští nerad a domluva s ním je často komplikovaná.

K jednomu z největších úniků dat z iCloudu došlo v roce 2014. Příčinou byla podle všeho kombinace slabých uživatelských hesel a špatného zabezpečení ze strany Applu. Prolomeno bylo až 350 účtů.

Jaká vaše data má společnost k dispozici?

Takže co o vás Apple vlastně ví? Zná historii vašich nákupu v App Storu, ale i historii nákupu fyzických produktů, samozřejmě pouze u Applu. Ve zkratce jde tedy jen o nákupy u samotného výrobce a s těmi spojené fakturační údaje. V porovnání s ostatními společnostmi jde tedy pouze o drobný zlomek uživatelských dat. Například firmy jako jsou Google či Facebook jdou mnohem dál a nezřídka balancují na velmi tenké hranici, která je zároveň častým zdrojem kritiky regulačních orgánů po celém světě.

Zdroj
9to5mac

Dominik Lipavský

Rád čtu a občas také píšu o všem, co souvisí s firmou Apple, technologiemi a mobilní elektronikou. Volný čas nejraději věnuji sportu a své drahé polovičce.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button