Novinky

Odpověď na spor s FBI? Apple plánuje integrovat skener oční duhovky do mobilních zařízení

Otázka bezpečnosti a ochrana soukromí začíná být stále diskutovanějším tématem. Svůj podíl na tom nese nedávná kauza mezi společnosti Apple a FBI, která požadovala nástroje pro přístup k datům uloženým iPhonu, který patřil teroristovi ze San Bernardina. V současné době lze obsah chytrých telefonů chránit nejrůznějšími formami hesel zahrnující alfanumerické znaky, grafické prvky a pochopitelně i čtečkou otisků. Právě biometrické snímače se výrobcům a odborné veřejnosti jeví jako ideální způsob, jak zabránit zneužití soukromých informací a multimediálních dat.

Snímek obrazovky 2016-07-26 v 20.33.10

Technologický vývoj se ubírá mílovými kroky a proto nikoho nepřekvapí, že další krok v zabezpečení bude tvořit skener oční duhovky. Jako první smartphone na světě se tímto druhem snímače údajně pochlubí Samsung Galaxy Note 7. Tuto domněnku potvrzuje série úniků a fotografií předprodukčních prototypů. Je pochopitelné, že oční skener nezůstane výsadou pouze smartphonů z rodiny Galaxy. S jistotou lze očekávat nasazení ze strany ostatních výrobců, mezi nimiž nebude chybět ani Apple.

Dodavatelské řetězce ovšem prozradily, že první iPhone se snímačem duhovky přijde až v roce 2018. S ohledem na dřívější situaci nejde o nikterak zásadní překvapení. Apple je známý svým postojem k novým technologiím, které před komerčním nasazením velmi dlouho zkoumá a piluje do nejmenšího detailu. Zatímco někteří tento postoj odsuzují, v praxi to má pozitivní dopad na uživatelský zážitek, který není narušován případnými chybami či nespolehlivostí. Zároveň existuje vysoká pravděpodobnost, že kalifornský výrobce vsadí na docela odlišnou formu autentizace, k níž využije akvizic společností na 3D rendering.

Ondřej Hájek

Milovník tvrdé hudby a Sci-Fi žánru ve všech jeho podobách. Volný čas věnuje florbalu, geocachingu a rodině. Jako každý správný fanoušek Applu vlastní početnou rodinu jablíček, kterou neustále rozšiřuje o nové kousky.

3 Komentáře

  1. Jestli se nepletu, tak skener oční duhovky má už Lumia 950. Údajně nefunguje vždy ideálně a má velké prodlevy, ale funguje.

    1. Dobrý den, nezávislé testy ukázaly, že skener v Lumia 950 ve skutečnosti neskenuje oční duhovky. Jde pouze o porovnávání barevného odstínu očí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button