Novinky

Výrobní cena iPhonu SE činí v přepočtu 5200 korun

Apple je již roky známý tím, že ze svých produktů dokáže vytěžit maximální zisk. Proto také zhruba 90 procent profitu, který plyne z celého segmetu chytrých telefonů vygeneruje právě Apple. Nutno však podoktnout, že produkty jablečného kolosu jsou již tradičně dražší, než většina konkurence. To však přímo neplatí o novém kompaktním iPhonu SE. Ten sice přímou konkurenci nemá, pokud ale srovnáme jeho výkon, který dosahuje hodnot iPhonu 6s nebo Samsungu Galaxy S7, je jeho poměr cena/výkon vynikající.

iphonesearray-800x620

Americká zpravodajská stanice CNN se tak zaměřila na to, kolik vlastně sestavení jednoho iPhonu stojí. Nejdražší součástí je logicky základní deska, která vyjde na 62 dolarů (1400 korun). Na 20 dolarů (474 korun) pak vyjde každá ze dvou kamer, kterou je iPhone osazen. Celkově pak součástky pro iPhone SE nakoupí Apple za 220 dolarů, v přepočtu tedy zhruba 5200 korun. Zajímavou informací také je, že balení včetně příslušenství vyjde na stejnou částku jako jedna kamera, tedy zhruba 470 korun.

Vzhledem k tomu, že se nejlevněšjí iPhone z větší částí sestává z recyklovaných součástek svých starších či současných sourozenců, jsou náklady na vývoj v tomto případě sporné. Apple toho totiž pro iPhone SE moc vyvíjet nemusel. Pokud tak připočteme těžko odhadnutelné náklady za marketing, administrativu a dopravu, dostaneme v podstatě čistý zisk.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button