Novinky

Apple nástupce modelu iPhone SE nechystá. Místo toho se chce soustředit udržení vysoké marže

snimek-obrazovky-2016-11-05-v-10-07-24

Apple s představením modelu iPhone SE porušil svou dlouholetou tradici, která stavěla pouze na jedné modelové řadě. Tato strategie se ovšem ukázala jako správná, což mimo jiné potvrdily i finanční výsledky. Největší zájem o kompaktní iPhone s hardwarem převzatým z iPhone 6s projevili čínští zákazníci, kteří si iPhone SE doslova zamilovali. Podle posledních zpráv však Apple jeho nástupce v následujícím roce neplánuje. S touto informací vyrukoval analytik Ming-Chi Kuo, který je proslulý úzkými vazbami na zdroje z řad dodavatelů a významných partnerů kalifornského výrobce.

Za tímto na první pohled nelogickým rozhodnutím údajně stojí snaha o udržení vysokých marží. Podle odborných analýz se očekává v první polovině roku 2017 citelný pokles poptávky po smartphonech s menší úhlopříčkou a proto by debut nového modelu nedával z finančního hlediska příliš velký smysl.

iphone_se_review_mrv_010-37-100653394-orig

Kuo místo toho věří, že Apple bude vyvíjet tlak na partnery za účelem snížení cen jednotlivých komponent. Je ovšem dobré poznamenat, že ne všichni jsou v takové pozici, aby museli na tvrdší podmínky přistoupit. Odvážnější odhady dokonce hovoří o Samsungu, který chce jít opačnou cestou a své marže v následujícím období navýšit.

Celkově vzato je velmi těžké odhadnou, jakého výsledku se v roce 2017 dočkáme. S ohledem na hardware použitý v iPhone SE je jisté, že půjde o dostatečně výkonné zařízení, s kterým si uživatelé vystačí i během příštího roku. Je proto velice pravděpodobné, že nástupce dorazí až v roce 2018.

Štítky

Ondřej Hájek

Milovník tvrdé hudby a Sci-Fi žánru ve všech jeho podobách. Volný čas věnuje florbalu, geocachingu a rodině. Jako každý správný fanoušek Applu vlastní početnou rodinu jablíček, kterou neustále rozšiřuje o nové kousky.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Applu mám pocit v posledních letech jde hlavně o výši marže, zákazník a jeho potřeby jsou jaksi na druhém místě.

  2. Mám podobný pocit. Pořád ale patřím mezi tu skupinu lidí, co tajně doufá, že Apple přijde s něčím, co jeho produkty katapultuje mezi špičku v oboru. Zatím to ale vypadá, že se začíná opakovat éra, kdy Jobse vykopli z kapitánskýho křesla a kormidla se chytli manažeři, kterým jde jenom o prachy.

  3. O zákazníka… dejte mi iPhone SE na 2 SIMky a nebudu řešit cenu, hnusný vzhled dnešního iOS a zase se z Androida přešaltruju nazpátek. Ale takhle to maji všichni výrobci. I od Samsunga mi odepsali, že nic novýho v rozmru 3,5-4,5″ nechystaji 🙁 A kdo jim o ty pádla 5+“ stojí ?

Close