Recenze iPhone 7: Téměř dokonalá evoluce
Už před představením iPhonu 7/Plus bylo víceméně jasné, co máme od Applu letos čekat. Obrovské množství nejrůznějších úniků koncem léta umožnilo utvořit si poměrně ucelený obrázek toho, jaké novinky jablečný telefon nabídne. Připravované změny přitom vyvolávaly spíše kritické ohlasy. Už třetí modelový rok se bude iPhone nabízet v téměř totožném designu jako iPhone 6/Plus z roku 2014. Ba co více, do nejočekávanějšího telefonu roku už není možné zapojit klasická sluchátka. Jaký tedy ve skutečnosti iPhone 7 je a změnilo se toho opravdu tolik, jak nám tvrdí výrobce?
Balení, vzhled a konstrukce
Drobné změny zaregistrujete již na samotném balení. Po otevření bílé krabice na vás totiž telefon nevykoukne hned, jak tomu bylo doposud zvykem, ale schovává se až za instrukcemi a informacemi od výrobce. V papírovém obalu najdete tradičně také sadu jablečných nálepek a nástroj pro vysunutí SIM karty. Pak už se objeví hlavní aktér naší recenze – iPhone 7. V našem případě se základním 32GB úložištěm a v barevném provedení Silver.
Pod telefonem pak najdeme sluchátka, která jinak, než pro letošní iPhone nejspíš nevyužijete. Kvůli absenci 3,5mm audio konektoru jsou totiž sluchátka zakončena Lightning koncovkou. Pod upravenými sluchátky EarPods, která jsou s námi už několik let se nachází také redukce pro běžná sluchátka výrobců třetích stran. I přes absenci klasického audio připojení tedy není problém poslouchat hudbu libovolnými sluchátky. Samozřejmostí je také nabíječka s kabelem.
Zpět ale k našemu hrdinovi. I když provedení Silver zcela určitě nepatří na pultech obchodů k nejžádanějším, iPhonu prostě sluší. Někdo by mohl říct, že telefon působí v této barvě moc jednoduše. Oproti jiným barvám je však díky své zdánlivé jednotvárnosti jednoduše elegantní. Hodnocení barevného provedení je samozřejmě subjektivní záležitostí, proto se přesuňme k faktům.
Z přední strany, kterou budete vídat nejčastěji, zkrátka nepoznáte, zda se jedná o iPhone 6, 6s nebo 7. A v tom také tkví nejspíš největší přešlap Applu. Prodávat tři roky totožně vypadající telefon zkrátka do roku 2016 moc nezapadá. Změn se dočkala jen zadní část přístroje, ze které se odporoučely pro někoho nevkusné proužky pro zlepšení příjmu signálu.
Nově jsou vedeny jen po hranách smartphonu. Zatím totiž nikdo nevymyslel, jak do hliníkové konstrukce dostat dostatek signálu a přitom nenarušit kovové šasi. Nutno však podotknout, že iPhone 7 působí právě díky této změně elegantnějším dojmem, než jeho dva předchůdci. Druhá ze tří patrných změn se rovněž odehrála na zádech přístroje. Nejnovější iPhone má totiž podstatně větší snímač fotoaparátu. Pravděpodobně se jedná o největší objektiv, který kdy iPhone měl.
Poslední na první pohled patrnou novinkou je stále omílaná absence audio konektoru, která své místo v útrobách telefonu musela přenechat sofistikovanější technice. Nově je tak spodní část telefonu symetrická. Výdechy reproduktoru mohou napovídat, že spodní část iPhonu 7 ukrývá dvojici reproduktorů. To ovšem není pravda, v jedné polovině výdechů se totiž jen schovává primární mikrofon.
Dál už je to stará známá konstrukce, kterou je osazena většina iPhonů na planetě. Vpravo najdeme osamostatněné zapínací tlačítko. Druhou stranu stále okupuje dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti a přepínač tichého režimu. Bílé varianty iPhonu pak odhalují, kde přesně se na čele telefonu skrývá druhá selfie kamera a snímač okolního světla.
https://www.youtube.com/watch?v=sbios0u2Px8
S dva roky starým designem vychází najevo také další neduh současného krále smartphonů. Masivní rámečky kolem displeje totiž zabírají až zbytečně moc místa na vrchním a dolním okraji přístroje. Kdyby je Apple zredukoval, mohl by být i při zachování stejných rozměrů displej o poznání větší. Například konkurenčí Samsung Galaxy Note 7 měl i přes měnší rozměry vetší displej, než iPhone 7 Plus.
Fotoaparát: na jedničku s hvězdičkou
Ne nadarmo je iPhone nejpoužívanějším foťákem na světě. Jablečné telefony totiž v tomto ohledu vždy patřily na absolutní špičku. Letošní model toto tvrzení jen dokládá. To i přesto, že na rozdíl od svého většího sourozence s přídomkem Plus nedostal do vínku duální optiku. Velkých změn oproti předchozím letem doznal iPhone 7 zejména při focení za horších světelných podmínek. Nový iPhone dokonce s trochou nadsázky funguje také jako brýle pro noční vidění. Zadní snímač totiž dokáže zachytit více světla, než lidské oko. V displeji telefonu toho tím pádem vidíte více, než ve skutečnosti. Tohle kouzlo funguje samozřejmě jen za šera. Ve větší tmě bez blesku samozřejmě slušnou fotku nevyfotíte.
Činí se také přední kamerka, která však pochopitelně tak oslnivých výsledků, jako její zadní kolega nedosahuje. Při focení za vydatného slunečního světla téměř nepoznáte, jestli se jedná o fotku z přední nebo zadní kamery. V šeru už je rozdíl okamžitě patrný. Díky přednímu blesku lze ovšem velmi obstojné fotografie vyfotit i za klubového přítmí.
Displej
V tomto ohledu pokulhává Apple při srovnání s konkurencí asi nejvíce. Zatímco konkurence osazuje své vrcholné modely zobrazovači s Quad HD displeji, iPhone se zastavil na rozlišení Full HD, kterým však osadil jen 5,5 palcový model Plus. Sluší se ovšem poznamenat, že ačkoliv běžné oko rozdíl mezi iPhonem a například Samsungem S7 Egde na první pohled rozezná, není nižší kvalita jablečného displeje nijak do očí bijící. Hranice, kdy lidské oko není schopno jednotlivé pixely rozeznat je totiž i v případě iPhonu překonána.
Snahy o mobilní displeje s rozlišením jako o metr větší televize jdou ruku v ruce s čím dál tím větším propagováním virtuální reality. V této oblasti se však Apple netají svým nezájmem. Vzhledem k tomu, že se brýlí pro virtuální realitu od Applu stěží dočkáme, není co nejjemnější displej jedním z předních zájmů společnosti. Přesto si však myslíme, že telefon, jehož cenovka začíná za hranicí dvou desítek tisíc korun, by lepší displej rozhodně snesl.
Co však Apple nevylepšil v jemnosti displeje, dokázal v jiných ohledech. iPhone 7 má totiž opravdu tu nejkrásnější obrazovku ze všech iPhonů. Pokud vedle novinky položíte iPhone 6 nebo 6s, bude obrazovka na novějším přístroji o poznání jasnější a zobrazované barvy budou takříkajíc barevnější. Plusové body si iPhone 7 připisuje také při ovládání displeje mokrými prsty. Oproti minulým generacím lze iPhone pohodlně ovládat například v dešti.
Vodní kapky totiž zbytečně nematou dotykovou plochu, jako tomu bylo u předchozích generací. Toto vylepšení samozřejmě souvisí s další podstatnou novinkou, které se iPhone letos dočkal. Všechny “sedmičkové” modely totiž dostaly certifikaci IP67, díky které letošní iPhone bez problémů vydrží metr pod vodou až po dobu 30 minut.
S displejem úzce souvisí také nový Home Button, který už nadále není fyzickým tlačítkem a to kvůli snahy vypustit z konstrukce telefonu mechanický prvek, jenž býval náchylný k poruchám. Umělá odezva, kterou vytváří nová generace applovského Taptic Engine vytváří velmi věrnou iluzi fyzického tlačítka. A je opravdu radost senzorové tlačítko používat. Méně znalého člověka není problém umělou odezvou ošálit.
Výkon
V tomto ohledu je iPhone 7 nekompromisní. Apple nám totiž letos opět naservíroval smartphone s obrovskou porcí výkonu, který v kombinaci s vyladěným iOS jen těžko dostanete na hranici svých možností. Ať už se jedná o hraní nejnáročnějších her nebo střih videí, chod telefonu je vždy sametový. Jen zřídka kdy ucítíte ze zad iPhonu zvýšené množství unikajícího tepla. iPhone 7 je zkrátka nejvýkonnější smartphone planety.
Za zmínku stojí také reproduktory, které vyluzují na smartphone až překvapivě dobrý zvuk. Nepotřeboval k tomu však žádné významnější zásahy do konstrukce telefonu. Roli druhého zvukového výstupu totiž nahradil reproduktor, který jínak slouží k obsluze hovorů. Zvuk tím pádem dokáže být velmi silný. Na takto malý stroj až překvapivě.
Výdrž
Výrobci spotřební elektroniky chrlí každým rokem na trh spousty vylepšení svých technologií, které si ovšem vybírají svou daň. Energetická náročnost dnešních smartphonů s obrovským displejem a procesorem o výkonu staršího notebooku prostě a jednoduše roste. Ačkoliv by legendární Nokia 3310 s dnešní baterií vydržela místo průměrných 5 dní asi dva týdny (jakkoli jsou tyto hodnoty z dnešního pohledu nepředstavitelné), vývoj akumulátorů zkrátka pokulhává. Proto se u dnešních smartphonů pokládá za úspěch, pokud jej do nabíječky musíte zapojit každý druhý den.
A právě proto lze výdrž iPhonu 7 pokládat za uspokojující. Při běžném používání totiž opravdu na jedno nabití vydrží i dva dny. Při vysokém zatěžování, kterému byl náš kousek během testování podroben se přihlásil o doplnění energie každý večer.
Resumé
Přes veškeré kontroverze a výtky rozhodně iPhone 7 nešpiní svůj šlechtický původ a je důstojným pokračovatelem slavného rodu. Možná se na něj za 20 let nebude vzpomínat jako na revoluční přístroj, zázraky však Apple každý rok představovat nemůže. Případný upgrade na letošní model je samozřejmě na individuálním uvážení každého zájemce, my však můžeme přechod jen doporučit. A to i přesto, že novinek na první pohled iPhone 7 příliš nenabízí. Místo toho je potřeba letošní model brát spíše jako vylepšení dvou předchozích generací.
Pokud se na iPhone 7 podíváme takto, musíme uznat, že se dva roky starý model označením 6 postupně přesunul velmi blízko k dokonalosti. Pochopitelný argument samozřejmě zní, že kupovat si jen vylepšený model může být zbytečné. iPhone 6s je samozřejmě stále skvělý telefon, za který se rozhodně není potřeba stydět. Pokud smýšlíte takto, nechte své prasátko zatím pohromadě a počkejte si na pecku příštího roku s názvem iPhone 8.