AktualityNovinky

Náklady na výrobu modelu iPhone 6s jsou nejvyšší v celé historii

V posledních letech se stalo nepsaným pravidlem, že čtvrtletní výsledky společnosti Apple vykazují ohromné zisky. Mamutí podíl na tom mají pochopitelně jablečné smartphony, jejichž marže si drží naprostou majoritu nad ostatním portfoliem výrobce. Pokud pomineme americký model dotovaných zařízení od operátorů, můžeme iPhony považovat za zlatý důl, který přispívá nemalými prostředky do firemní kasy. Redaktoři serveru Business Insider se tedy opět podívali na hodnotu jednotlivých součástek s cílem odhalit celkové náklady a z toho pramenící zisk.

iphone_6s_nakladyPodle odhadů Apple nejvíce zaplatí za polovodičové komponenty, které přijdou na 127,2 USD (zhruba 3065 CZK) a síťové moduly, jejichž cena je odhadována kolem 36 USD (867 CZK). Procesor Apple A9 vyjde na 25 dolarů (603 CZK), set senzorů (Touch ID, NFC, apod.) na 22 USD (530 CZK) a 64GB interní úložiště kolem 20 USD (přibližně 482 CZK). Vyfrézování hliníkového bloku tvořící šasi smartphonu vyjde na 33 dolarů (795 CZK). Za fotoaparáty, displej a akumulátor si dodavatelé řeknou 73 USD (1760 CZK). Jestliže všechny hodnoty sečteme, vyjde nám částka 234 USD (přibližně 5639 CZK), což v porovnání s iPhone 6 znamená mírný nárůst.

Snímek obrazovky 2015-09-09 v 20.59.51V ceně však nejsou zahrnuty další nepřímé náklady v podobě logistiky, obalových materiálů a vývoj, které výslednou cenu dále navyšují. V každém případě se jedná o velice zajímavou částku, která americké společnosti pomáhá v růstu a navyšování finančních rezerv.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button