Novinky

iPhone 14 Pro dostane funkci, kterou znají majitelé Androidu již roky

Chystané modely iPhone 14 Pro mají podle dosavadních úniků dostat funkci, kterou dobře znají všichni majitelé Apple Watch a některých smartphonů s Androidem. Jde o funkci Always-On, která umožňuje zobrazovat stavové informace na uzamčené obrazovce, aniž by to mělo výraznější vliv na výdrž baterie.

Podpora Alway-On má na iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dorazit díky vylepšené verzi ProMotion. Tato technologie je zodpovědná za dynamickou úpravu obnovovací frekvence displeje. Stále aktuální řada iPhone 13 Pro má ProMotion také, ovšem v tomto případě jde o zobrazovač schopný pracovat s frekvencí od 10 do 120 Hz. Klíčovou úlohu zde hraje právě spodní hranice, která musí být co možná nejnižší. Podle nejnovějších úniků má Apple u iPhone 14 Pro nasadit nový typ obrazovky, kde půjde obnovovací frekvence snížit až na 1 Hz. To v praxi znamená, že obsah na displeji se překreslí pouze jednou za vteřinu, což je naprosto dostačující pro zobrazování statického obsahu, jako jsou hodiny či notifikace.

Always-On pouze u iPhone 14 Pro

Prakticky stejnou vlastností disponují displeje na posledních verzích Apple Watch, které též umí pracovat s takto nízkou obnovovací frekvencí a jsou tak mnohem šetrnější k baterii. Funkci Always-On znají dobře i majitelé některých smartphonů s operačním systémem Android, kde jde o poměrně běžnou výbavu již několik let.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Chystaný iPhone 14 Pro by mohl používat zobrazovací panel z nízkoteplotního polykrystalického oxidu (LPTO), mezi jehož hlavní benefity patří schopnost pracovat v režimu s nízkou obnovovací frekvencí. S touto domněnkou souhlasí řada analytiků včetně dalších zdrojů napojených na dodavatelské řetězce Applu. Přestože se jedná o neoficiální informace, na věrohodnosti jim přidává fakt, že technologie ProMotion je pro Apple zajímavá a bude jí chtít s nejvyšší pravděpodobností dál rozvíjet. Širší operační rozsah, v němž je displej schopen dynamicky upravovat obnovovací frekvenci, se proto jeví jako další meta. Důležité je také zmínit, že podpora Always-On se stanou výsadou pouze modelové řady iPhone 14 Pro, levnější iPhone 14 se bez ní bude muset obejít.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button