Novinky

iPhone 14 dostane stejný procesor jako iPhone 13, výkonově si přesto polepší

Již delší dobu se hovoří o tom, že základní verze modelu iPhone 14 dostanou stejný procesor jako iPhone 13. To ovšem neznamená, že na tom budou oba smartphony srovnatelně také po stránce výkonu. První zmínky na toto téma se objevily již v březnu. Jako první o tom informoval Apple analytik Ming-Chi Kuo, na kterého navázaly další zdroje. Nový čipset A16 Bionic údajně dostanou pouze iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Levnější iPhone 14 a iPhone 14 Max pravděpodobně zůstanou u čipu A15, který pohání stále aktuální řadu iPhone 13 (Pro).

Přestože jde o neoficiální informaci, tak s ohledem na čestnost úniků od na sobě nezávislých zdrojů, ji nelze brát na lehkou váhu. Těžko říct, co Apple dovedlo k tomu, aby změnil zajetou strategii, ale jistou roli v tom bude určitě hrát také čipová krize, která trápí technologický průmysl již delší dobu.

Navzdory zachování staršího hardwaru to ovšem nemusí nutně znamenat, že iPhone 14 (Max) bude stejně výkonný jako jeho předchůdce. Apple sice použije stejný křemíkový základ, ale zároveň jej vybaví dílčími vylepšeními. Letošní iPhony 14 mají totiž dostat 6 GB operační paměti, což je o 2 GB více než u iPhonu 13. Dále se očekává implementace modernějšího modemu, který bude fyzicky menší, výkonnější a energeticky úspornější.

Foto: Unsplash (autor: Ameen Almayuf)

Podobný přístup není ve světě výpočetní techniky ničím neobvyklým. Výrobci polovodičů často používají stejnou strategii, kdy vezmou již existující čip a upraví jeho parametry. Díky tomu vznikne nový model s lepšími specifikacemi, na jehož vývoj však nebylo nutné vynaložit tolik prostředků. Když k tomu připočteme fakt, že čipset 15 Bionic patří i po roce stále mezi nejvýkonnější mobilní procesory, tak v zásadě nejde o nikterak špatné vyhlídky.

Zdroj
macrumors

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button