Recenze

iPad mini – recenze

Není to tak dávno co nám Tim Cook na poslední Keynote představil nové zařízení – iPad mini. Tak a už nyní jsem se mohl dostat do střetu názorů. Je to nové zařízení nebo jen aktualizovaný iPad? K čemu jsem se nakonec přiklonil zjistíte z následujících odstavců naší recenze, při které jsem si mohl nový iPad mini vyzkoušet po dobu dvou dnů.

Zařízení nám laskavě zapůjčil náš partnerský e-shop Livemec.cz a to dokonce včetně iPad mini Smart Cover. Děkujeme… Jak jsem už řekl, zařízení jsem mohl zkoumat dva dny, další dva dny jsem si ponechal na utřídění dojmů a názorů… a výsledek? Jdeme na to…

Apple iPad Mini 16GB WiFi md531sl/a lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Na tuto recenzi jsem se prostě těšil. Chtěl jsem si iPad mini vyzkoušet a porovnat jej se svým iPadem 2. Už když jsem od kolegů z Livemecu přebíral krabičku s bílým iPadem mini byl jsem překvapen její lehkostí. Něco podobného mne potkalo v případě iPhonu 5 či iPodu Touch 5. generace. No nic, po příchodu domů jsem se do toho pustil. Jak můžete shlédnout na přiložených obrázcích, krabička iPadu mini se nese v duchu ostatních jablečných produktů. Je zbytečné omílat stále dokola, že je to dokonalé, minimalistické, krásné, protože to tak je a znáte to z každé mé recenze. Apple prostě hraje prim, vyrábí dokonalé produkty, které umí perfektně zabalit a prodat. Mým životem prošlo již mnoho elektroniky jako jsou počítače, notebooky, několik desítek mobilních telefonů a pár dalších technologických hračiček. Žádná z nich nebyla tak perfektně zabalená jako produkty od společnosti Apple.

Uvnitř krabičky se nachází bílý iPad mini 16GB vložený do čiré fólie. Krabička je iPadem zcela vyplněná a tak není o moc rozměrnější než samotné zařízení. Wow, on je jednoduše lehounký, jeho 308 gramů jako bych v ruce skoro necítil. Pokud to srovnám se svým iPadem 2 s 3G vážícím 613 g! Ano, poloviční váha a je to setsakramentsky znát! Jeho rozměry jsou následující: výška 200 mm, šířka 134,7 mm a hloubka 7,2 mm. Ostatní technické specifikace naleznte zde. Dále se v krabičce nachází Lightning kabel, napájecí adaptér a tištěná dokumentace. Krabička jde stranou, beru iPad do ruky a snažím se zformulovat první dojmy. Ta lehkost je naprosto báječná, mohu konečně držet iPad jen dvěmi prsty. Hele, budu upřímný, zdá se, že je konec těm pádům iPadu do obličeje při nemotorné manipulaci v poloze v leže na zádech. Zpracování zařízení je tradičně na vysoké úrovni. Hliník, hliník, hliník, sklo, sklo a sklo. Žádné plasty či podobné “kvalitní” materiály. Zařízení působí pevným celistvým dojmem. Zpředu nalezneme displej, o kterém si povíme později, Home Button a FaceTime HD kameru s rozlišením 1,2 MPx a schopností natáčet HD video 720p. Zezadu poté 5 MPx HD kameru iSight se shopností natáčet Full HD video – 1080p. Při pohledu zpředu se na pravém boku tradičně nachází tři nová ovládací tlačítka hlasitosti. Proč nová? Jednoduše proto, že už nejsou vyrobena z plastu, ale z hliníku stejně jako tlačítko zvrchu pro zapnutí/vypnutí zařízení. iPad mini tak působí opravdu celistvým dojmem, design je dokonalý bez rušivých prvků. Na spodní straně nalezneme stereo reproduktory a Lightning konektor.

Tak, představili jsme si iPad mini zvenčí a je čas poohlédnout se po jeho technické stránce. Slíbil jsem, že se vrátíme k displeji. K displeji, který je jedněmi zatracovaný a druhými oblíbený. Já hned zprvu uvedu, že patřím k té druhé skupině. Displej disponuje rozlišením 1024 x 768 px při 163 ppi (bodů na palec) na úhlopříčce 7,9″. Znalejší vědí, že se jedná o shodné rozlišení jakým disponuje iPad 2, ovšem generované na menší ploše. Jak se to projevuje? Mohu vám to popsat naprosto přesně. Mám před sebou iPad 2 a iPad mini…rozdíl? No, sakra velký. iPad 2 působí vedle nového miniho jako primitiv (v porovnání displejů). Je to tak nějak jinačí, hezčí. Samozřejmě, když si miniho dáte před obličej uvidíte jednotlivé pixely, ale pokud jej oddálíte na běžnou vzdálenost, cca 30 – 50cm mohu s čistým svědomím říci – wow. Vím, že to není Retina, ale z této vzdálenosti se tak trochu tváří. Říkám trochu, vím co je Retina, viděl jsem ji na mnoha jablečných displejích, tak prosím vynechme v komentářích poučky na téma Retina. Mnohé z vás jistě napadá, proč sakra Apple do nového iPadu mini tu Retinu nezařadil? Přemýšlejme společně…ačkoli se o tom nikde nehovoří, je téměř jisté, že do roka a do dne máme na Keynote představen aktualizovaný iPad mini s čím? Přeci s Retinou. Mnoho názorů je kritických vůči Apple za tento krok, ale já jim rozumím. Apple má vždy co ukázat a oni dobře vědí jak vše načasovat. Kdyby všeobecně odhalili současnou technologii, kterou disponují, nebylo by nějaký čas co ukázat. Je jasné, že není problém do iPad mini vpracovat Retinu, ale co by nám představili přístě? Super Retinu? Ne! Retina je rovna tomu co dokáže lidské oko rozlišit, ano může se ještě zapracovat na generovaném obrazu a také jistě zapracuje, ale navyšovat rozlišení je zbytečné, sebelepší rozlišení od Retiny nerozeznáme. Když už jsme u toho generovaného obrazu… Vypadá mnohem lépe než na iPad 2. Kontrast a barevné podání je prostě uvěřitelnější, velmi podobné rozdílu mezi displeji iPhone 4 a 5.

Graf ceny produktu Apple iPad Mini 16GB WiFi md531sl/a poskytuje server Heureka.cz

Pojďme na kameru. Jak už víme, zpředu se nachází FaceTime HD kamera s rozlišením 1,2MPx a schopností natáčet video 720p. Zcela zodpovědně říkám, tuto kameru jsem ani nevyužil. Ne že bych na ni neměl využití, FaceTime využívám celkem často, ale nepřikládám ji velký význam. Nezbláznil jsem se, ale přední kamera velmi dobře plní svůj význam už několik generací iPadu či iPhonu zpět. Pokud se mnou nesouhlasíte, zamyslete se nad tím, proč disponuje jen 1,2MPx oproti 5MPx u kamery iSight na zadní straně zařízení. Ta už je tak jinou kávou. Tedy pokud přihlédneme k tomu, že ji využíváme v malém tabletu. Jsem zvyklý často používat digitální zrcadlovku, ale i tak jsem s výsledky iPadu mini spokojen. Následující fotografie zobrazují situaci pořízenou jak iPadem 2 tak iPadem mini. Zároveň jsem zvolil tuto scénu s nedostatečným osvětlením a rozdílným kontrastem mezi tmavým okolím a osvětlenou částí a byl zvědavý jak si s ní obě zařízení poradí. Rozdíl je viditelný…ano, vyjma výsledné velikosti snímku, žádný není.

Stejně jako u ostatních iOS zařízeních, které jsme v recenzích otestovali ať už to byly tři generace iPadu, iPhone 4, 4S či 5 nebo dokonce iPod Touch 5. generace, jsme i v případě iPadu mini provedli výkonnostní test v aplikaci Gensystek Benchmark. Jak z přiloženého obrázku vidíte, nový iPad mini dosáhl v testu obdobných výsledků jako zařízení iPad 2, 3, iPhone 4 a iPod Touch 5. generace. Je nutno vzít v potaz, že se jedná o výsledky v testu konkrétní aplikace a nikoliv o porovnání skutečného výkonu jednotlivých zařízení. Jak je například vidno, iPad 2 a 3 dosahují v testu prakticky totožných výsledků, ovšem výkonnostně jsou to odlišná zařízení.

To by jsme měli výkon, pojďme na zvuk. Nebudeme řešit jak iPad mini generuje zvuk do sluchátek, protože jej generuje stejně jako poslední generace iPadu, iPhonu či iPodu Touch. To co mne opravdu zajímalo byly stereo reproduktory ze spodní strany zařízení. Rozdíl oproti jedinému reproduktoru v iPadu 2? Minimální, ovšem znatelný. Nehraje to zas tak špatně, a když vezmu v potaz možnosti a konstrukci zařízení – žádné chrastění či výrazné deformace podávaného zvuku. Samozřejmě na spodní tóny a křišťálové výšky můžeme zapomenout. Ale co, iPad mini není předurčen, aby se stal vaším novým Hi-Fi přehrávačem v obývacím pokoji. Postačí nasadit nová sluchátka EarPods a zážitek z kvalitního poslechu je na místě.

No a na konec jsem si nechal dojem z nového iPad mini Smart Cover. Jak jistě tušíte jedná se o menší variantu iPad Smart Cover. Svou funkci plní prakticky totožně jako jeho větší sourozenec, uchycení na iPad mini je řešeno též magnetickým spojením. Stejně tak zahalením displeje dojde k jeho uspání a otevřením dojde k probuzení zařízení. Jeden by řekl, že žádný rozdíl, ale na jeden jsem narazil. Při bližším pohledu zjistíme, že krycí plocha je tvořena pouze třemi díly a nikoliv čtyřmi jako u větší verze. A to je přesně ta potíž, tedy alespoň z mého pohledu. Větší kryt srolujeme do trojůhelníkového podstavce sloužícího jak pro vertikální tak horizontální polohu. Trojúhleník je tvořen třemi stranami a čtvrtý díl tak námi vytvořený trojúhelník zafixuje a nedovolí jeho rozpadu. Ovšem u iPad mini Smart Cover vytvoříme základnový trojúhelník pouze ze tří dílů, který není fixován a není stabilní. Nejvíce se to projevilo u horizontální polohy. iPad mini prostě občas trojúhelník svou vahou rozložil.

Závěr

Mám za sebou čtyřdenní období, při kterém jsem iPad mini nespustil skoro z hlavy. Za tu dobu jsem došel k několika závěrům. Dle mého je to nové zařízení, nikoliv aktualizovaný iPad. Je to dokonce skvělé nové zařízení. Ale narazil jsem na dilema. Nevím zda svůj iPad 2 za nový mini vyměnit. Pro menší model palec nahoru jistě za poloviční hmotnost a lepší displej. Pro větší model palec nahoru za větší plochu displeje, pro mne ocenitelné při sledování videa. No a další palec pro větší iPad zvedám za lépe řešený Smart Cover. To máme 2:2. Tuším, že ještě strávím mnoho času rozhodováním, než padne konečné stanovisko. Ale to není zas tak důležité, důležité je názor každého z vás, který o koupi nového iPadu mini přemýšlí. Doufám, že Vám naše recenze alespoň lehce napomohla při rozhodování zda koupit či nekoupit. Udeláte nejlépe když jej osaháte u nějakého Apple Premium Resellera či přímo u našeho partnera, u společnosti Livemec – Apple Authorized Reseller.

Jsem z něj nadšen, je skvělé ho mít, hrát si s ním, je to skvělý společník a pracovní pomocník. Je to také ten, kdo mi nasadil brouka do hlavy zda měnit či nikoliv pokud už vlastníte nějaký předchozí iPad.

 

Velké poděkování patří našemu partnerskému e-shopu Livemec.cz za laskavé zapůjčení iPadu mini do recenze. iPad mini 16GB zakoupíte u společnosti Livemec za cenu 8.990,- Kč.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Back to top button