iPhoneNovinky

iOS pořídí fotografii i otisk prstů zloděje vašeho iPhonu

Ve čtvrtek byla zveřejněna patentová přihláška od Applu, která popisuje způsob ukládání biometrických informací neoprávněných uživatelů, což může pomoci posílit správu zabezpečení nebo pomáhat při obnovení zařízení a trestním stíhání v případě krádeže.

Patent publikovaný US Patent and Trademark Office podrobně popisuje jednoduchý, ale přesto geniální vynález Applu, nazvaný „Biometric capture for unauthorized user identification“. Váš iPhone či iPad za pomoci Touch ID, fotoaparátu a dalších senzorů zachytí a uloží informace o možném zloději. V praxi by vynález fungoval stejným způsobem jako současné ověřování otisku prstu pomocí Touch ID při odemykání zařízení.

uvod a pod 2 odstavec

Snímání fotografií a otisků prstů zlodějů telefonů obsahuje ale i několik právních a technických překážek. Dnes je tomu tak, že technologie Apple Touch ID pro čtení otisků prstů vyžaduje, aby uživatelé pro přesné zachycení nasnímali své otisky prstů několikrát a z mnoha různých úhlů. Je nepravděpodobné, že by společnost vytvořila systém, který by zcela závisel na neúmyslném opakovaném stisku zlodějova palce na domovské tlačítko. Avšak budoucí verze Touch ID a snímače otisků prstů společnosti Apple může být schopna shromažďovat otisky prstů účinnějším způsobem.

Více pravděpodobný, alespoň v krátkodobém horizontu, je způsob, jak skrytě pořizovat fotografie, videa a audia na úrovni systému, který by umožnil snadněji vyhledat ukradený iPhone a toho, kdo se pokouší získat přístup k jeho obsahu. Dříve již byly vyzkoušeny některé aplikace a služby, například Lookout, což je aplikace pro iOS a Android, která automaticky zachytí fotografii pomocí přední kamery zařízení, pokud zjistí jakékoliv podezřelé chování nebo jakoukoliv manipulaci s nastavením zabezpečení zařízení. Apple by mohl přemýšlet o zavádění něčeho podobného v budoucích verzích iOS. Patent také popisuje způsob, jak uložit tyto informace a kontrolovat je s on-line databází.

pod 4

Pokud má Apple způsob, jak skrytě zachycovat a ukládat biometrické informace, i když je navržen tak, aby chránit spotřebitele, mohlo by to poškodit pověst společnosti s ohledem na zabezpečení uživatelů. Apple podal žádost o patent pro shromažďování biometrických informací před neoprávněnými uživateli zařízení v dubnu a uvedl jako autory vynálezu Byrona B. Hana, Craiga A. Marciniak a John A. Wrighta. Zda se této funkce vůbec v budoucnu dočkáme je ve hvězdách.

Zdroj

Katka Válková

Milovnice přírody, umění a moderní technologie. Studuje gymnázium a zajímá se o společnost Apple.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button