Novinky

iOS 17.1 přináší na iPhone 15 Pro změnu chování akčního tlačítka

Jednou z nově přidaných funkcí u iPhonu 15 Pro a iPhonu 15 Pro Max je akční tlačítko, na které lze nastavit jednu z několika dostupných funkcí. V předvolbách si lze vybrat například ztlumení zvuků, zapnutí svítilny, spuštění zkraty, či přepínání režimu soustředění. Tlačítko funguje i když je vypnutý displej, což může v určitých momentech vyvolat nechtěné akce.

S příchodem aktualizace iOS 17.1, která je prozatím dostupná ve vývojářské verzi, se však akční tlačítko chová odlišně. Nová verze systému zavede funkci, která operativně zjišťuje, kdy máte iPhone 15 Pro (recenze) v kapse, a podle toho upravuje chování akčního tlačítka. 

V podstatě jde o to, že při stisknutí akčního tlačítka se iPhone pokusí prostřednictvím senzoru přiblížení zjistit, zda se nenachází v kapse. Pokud systém vyhodnotí, že je tomu skutečně tak, uživatel musí stisknout tlačítko po delší dobu, aby se předvolená akce spustila. Smyslem této novinky je, aby se předešlo nechtěné aktivaci v situacích, kdy to nechcete.

Akční tlačítko má rozhodně větší potenciál

Z uživatelského hlediska jde o „neviditelnou“ funkci, respektive neexistuje žádná možnost jejího nastavení či přizpůsobení. Tak či onak jde o užitečné vylepšení, které má pozitivní dopad na uživatelský komfort. Osobně bych však uvítal, kdyby Apple myšlenku akčního tlačítka dále rozvíjel. V současné době lze vyvolat pouze jednu předvolenou akci. Umím si ale představit funkci, která by dvojklikem spustila sekundární událost.

Kromě výše zmíněné úpravy chování funkčního tlačítka se v iOS 17.1 objevily také další novinky. Většinou ale jde vylepšení kosmetického rázu. Za zmínku však rozhodně stojí možnost zvolit použití mobilní dat k dokončení datových přenosů přes AirDrop. Konkrétní termín uvolnění iOS 17.1 pro veřejnost zatím neznáme, ale lze očekávat, že se tak stane ještě v průběhu tohoto měsíce.

Máte na svém iPhonu nainstalovanou betu iOS 17.1 a všimli jste si dalších změn? Pokud ano, dejte nám o nich vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button