Novinky

Počítače iMac a Mac Pro čeká výrazná inovace v oblasti grafických karet. Na co se můžeme těšit?

Velká skupina uživatelů již netrpělivě očekává příchod nové generace počítačů, které Apple představí v polovině letošního roku. Zatímco Macbooky dorazí s přepracovaným designem, stolní iMac a Mac Pro se pochlubí mnohem výkonnějšími grafickými kartami. Přední výrobci AMD a nVidia oznámili přechod z 28nm architekury na pokročilejší výrobní procesy. Co se týče AMD, podle oficiálního prohlášení se schyluje k uvedení grafických karet z řady Polaris s 14nm architekturou. Nvidia naopak využije partnerství s firmou TSMC a její 16nm technologie pro výrobu grafik Pascal. V obou případech půjde o technologii FinFET, kterou již delší dobu aplikuje například Samsung u svých procesorů.

Polaris-800x421Co to bude znamenat v praxi? Grafický výkon v obou případech dosáhne dvounásobných hodnot při současném snížení energetických nároků. Na konkrétní čísla je pochopitelně ještě brzy. V každém případě půjde o výrazný krok vpřed, který posune schopnosti počítačů Mac Pro a iMac na zcela novou úroveň. V kombinaci s optimalizací hardwaru a softwaru lze očekávat výkonnostní nárůst ve všech myslitelných oblastech.

imacretinadisplayJediný otazník visí nad variantou, kterou si Apple do svých počítačů vybere. Dle našeho názoru je vysoká pravděpodobnost, že kalifornský výrobce osloví společnot nVidia, která je o pár kroků před AMD.

Zdroj

Ondřej Hájek

Milovník tvrdé hudby a Sci-Fi žánru ve všech jeho podobách. Volný čas věnuje florbalu, geocachingu a rodině. Jako každý správný fanoušek Applu vlastní početnou rodinu jablíček, kterou neustále rozšiřuje o nové kousky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button