Novinky

Honda oznámila konec výroby humanoidního robota Asimo

Když se řekne Honda, většina si pravděpodobně vybaví automobil či motocykl. Japonská společnost však není pouze výrobce dopravních prostředků. Dlouhé roky patří mezi absolutní špičku ve vývoji robotických systémů. Příkladem za všechny je humanoidní robot Asimo, jehož vývoj začal již v 80. letech. První generace se objevila v roce 2000 a okamžitě vzbudila obrovský rozruch. V podstatě šlo o prvního robota, co chodil po dvou nohách a v mnoha ohledech připomínal člověka oblečeného do skafandru. Kromě toho se zvládal orientovat v prostoru a plnit jednoduché příkazy. Díky systému autonomní navigace se uměl také pohybovat uvnitř budov, kde často sloužil jako futuristické infocentrum. Honda totiž nabízela roční pronájem Asima, čehož využily převážně firmy, které se chtěli před svými zákazníky předvést. V průběhu let se Asimo dočkal několika vylepšení, díky nimž si mohl například zahrát fotbal Barackem Obamou či založit vlastí taneční skupinu.

 

Přes všechen pokrok se ovšem Honda rozhodla dále nepokračovat ve výrobě robota. Podle oficiálního vyjádření chce firma zužitkovat všechny poznatky z vývoje Asima a použít je na projektech s praktickým přínosem. Cílem Hondy je vyvinout novou generaci robotů pro oblasti zdravotnictví a silniční dopravy.

Začátek nové éry

Jistý náznak byl patrný již na letošní akci CES 2018, kde Honda prezentovala kvarteto nových robotů. Jeden z konceptů s názvem Uni-Cub nese podobu osobního vozítka určeného pro pohyb ve městech. Zmínit si zaslouží také Honda Walking Assist, což je postroj pomáhající v chůzi pacientům s omezenou hybností.

Je smutné, že zřejmě už nikdy nespatříme roztomilého Asima v akci. Na druhou stranu je příjemné vidět, že Honda chce stále pokračovat ve svém odkazu, v němž roboti pomáhají lidem.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button