Apple 50+Já a můj MacTipy a triky

GTD – Getting Things Done

Trocha teorie, zdroj wikipedie :

Getting Things Done, (často zkracováno na GTD) patří v současné době mezi populární metody organizace práce. Metodu vytvořil americký kouč David Allen a popsal ji ve stejnojmenné knize.

Sedím u svého miláčka iMacu  a hledím z okna. Prší. Napadá mě tisíc myšlenek co mám, co musím, co chci, ale chybí to podstatné. Chuť do práce. Ještě, že mám GTD a můžu začít kouzlit s úkoly a projekty. Vše začalo varováním mého nadřízeného o neodevzdání úkolu. V ten den se povedlo, že jsem zase zapomněl koupit baterie do budíku a nestihnul jsem v řádném termínu odevzdat poplatek za vzácné služby mého operátora. Blesklo mi hlavou, že s tím něco musím udělat. Né, že bych byl sklerotik (zaplať pánbůh), jen jsem si stanovil jiné priority. Tak teda jak na to ? Prvotní pokus byl s papírovým diářem. Vezmu tužku, píšu. Zděšení je na místě. Úkoly přibývají a přibývají. Snaha odškrtávat úkoly vzala za své, když  jsem dvakrát zapomněl diář v práci a tudíž jsem byl hned za zapomnětlivce. Diář teda asi pro mě nebude to pravé ořechové. Co dál? Co takhle zkusit nějakou aplikaci. Donekonečna procházením stránek jsem narazil na stránky pojednávájící o metodě GTD včetně aplikací k využití této metody. Rozhodl jsem se je vyzkoušet. Prvním na ráně je aplikace Things pocházející ze Stuttgartu v Německu, poté program Firetask rakouského vývojaře Gerlda Aquila. Následně jsem experimentoval s programem Doit.im z Číny a posledním vyzkoušeným byl program Omnifocus vývojářů z Seattle USA. Nebudu zhodnocovat jednotlivé aplikace, to je na každém zvlášť. Někomu vyhovuje to, jinému ono. U mě je jednoznačným králem GTD Omnifocus. Přes ohromné problémy s anglickým jazykem se mi povedlo nastavit program jak potřebuji já. Ráno vstanu, kouknu a vidím. Výstražná červená číslice někdy potěší, jindy mě přinutí k zamyšlení jak co nejdřív splnit to, co mám. Jednotlivé úkoly tak nějak samy mizí a další pomaloučku přibývají. Shodou náhod a Omnifocusu jsem kolegovi připomněl úkol projektu na který úplně zapomněl. Myslím, že mi bude vděčen až do smrti. Tradicí a samozřejmostí se pro mě stalo automatické doplňování myšlenek do inboxu. To bych nevěřil kolik myšlenek a i s prominutím hovadin člověka napadnou. Vždy se těším na podvečerní čaj, kdy začnu třídit inbox a rozdělovat myšlenky do jednotlivých projektů nebo jenom do složky někdy možná. Většinou je to sranda. Z vlastní  zkušenosti mohu říct, že si uvědomíte, kde ztrácíte čas nebo se zabýváte úkoly, které nestojí vůbec zato. Metoda GTD doporučuje  aspoň weekly rewiev (týdenní prohlídku), já osobně to nedělám. Proč, když každý den si najdu čas a podívám se do svého omnifocusu. Celý vtip není o této aplikaci, ale co já vidím jako nejpodstatnější je, že se zamyslím nad tím co vlastně dělám, v čem mám chyby a co napravit. Je to aspoň pro mě úžasný pocit přinejmenším v tom, že konečně na nic nezapomenu. Další vítanou podstatnou a ceněnou vlastnosti aplikace je pro mě automatická synchronizace iMac a iPhone. V kanceláři vidím co musím a na co nesmím zapomenout. Odchodem z práce si zase připomenu domácí úkoly včetně zakoupení baterií do budíku. 🙂

A jakou metodu řešení svých úkolů provádíte vy?  Těším se na komentáře.

Děkuji za komentáře k článku internetbanking.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Tomu se říká uhodit hřebík na hlavičku. Myslím si, že doba přináší víc a víc “poviiností k udělání”. Vše kolem se vyvíjí, ale náš mozek (lépe řečeno my) jedeme na hodně staý hardware. A myslím si, že proto vznikají snahy jak pomoci tomu našemu hradware, aby se srovnal s dnešní dobou. Vyzkoušel jsem klasické poznámkové bloky, diáře, kalendáře – ale pořád to není ono. Myslím si že autor článku celkem bez povšimnutí pozamenal to nejdůležitější – denně si k tomu sednou… A proto souhlasím s názorem, že nejde o to jakou aplikaci – ale opravdu denně s ní pracovat – a že nám Apple dává navíc synchronizace mezi jednotlivými přístroji je bonud pro nás. No, další pokud – jdu se podívat na verze GTD…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button