Novinky

Google prozradil, co Češi nejvíce vyhledávali v roce 2017

Volby, hokej, účtenková loterie, Kajínek, ale i fidget spinner nebo návod na domácí výrobu másla. Společnost Google letos opět zveřejnila žebříčky pojmů, které Češi v uplynulém roce nejčastěji hledali prostřednictvím Vyhledávače. Tento tzv. „duch doby“ neboli nejpopulárnější výrazy v jednotlivých kategoriích nejen rekapituluje hlavní události tohoto roku, ale odhaluje i překvapivé trendy, které letos hýbaly českou společností. 

Žebříčky nejpopulárnějších výrazů podle vyhledávání na Googlu podávají svědectví o současných trendech seřazením tzv. skokanů – výrazů, které během uplynulého roku zaznamenaly největší nárůst objemu vyhledávání ve srovnání s rokem předchozím.

Politika táhla letos nejvíce: největším skokanem roku 2017 se stal výraz „volby“, přičemž do první desítky trendů poskočila také „volební kalkulačka“. Hokejový národ Čechů, jak už je zvykem, „googlil“ informace o aktuálním mistrovství světa v hokeji. Nárůst zájmu vyvolalo také historicky první losování účtenkové loterie nebo představení nové generace iPhonu. Mezi opravdové trendy roku 2017 se řadí i populární hračka fidget spinner, která si rovněž vybojovala své místo v první desítce.

Trendy roku

 1. Volby
 2. MS v hokeji 
 3. Účtenková loterie 
 4. Lidl eshop
 5. Penny hra
 6. Volební kalkulačka
 7. iPhone 8
 8. iPhone X
 9. Fidget spinner
 10. Věra Špinarová

Události roku

 1. Volby 
 2. MS v hokeji 
 3. Účtenková loterie
 4. Tour de France 
 5. Wimbledon 
 6. Black Friday 
 7. Australian Open 
 8. Velká pardubická 
 9. Hurikán Irma
 10. MS v atletice 

Kdo nás zaujal

Letošním českým TOP skokanem se stal prezidentem omilostněný nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, hned v patách mu ale byl populární šoumen Kazma Kazmitch. Ten se v první desítce českých osobností objevil i se svým přítelem Karlem Ondrkou, který se proslavil rolí falešného účastníka pořadu Prostřeno. Vysoké pozice v žebříčku i letos obsadili soutěžící televizní show Tvoje tvář má známý hlas Milan Peroutka a Jitka Boho i výrazné tváře letošních voleb: šéf Pirátů Ivan Bartoš a předseda SPD Tomio Okamura.

Čeští uživatelé Vyhledávače Google se však v roce 2017 znovu vraceli i k pohnuté české minulosti, když si zjišťovali fakta o Olze Hepnarové, Miladě Horákové a Lídě Baarové

Ze zahraničních osobností vyvolal největší zájem Kevin Spacey, který letos čelil obviněním z obtěžování, bývalý automobilový závodník Niki Lauda, čerstvě zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron a hvězda letošního festivalu Colours of Ostrava americká zpěvačka LP

Místní osobnosti 

 1. Jiří Kajínek 
 2. Kazma Kazmitch
 3. Milan Peroutka 
 4. Jitka Boho
 5. Ivan Bartoš
 6. Karel Ondrka
 7. Olga Hepnarová
 8. Tomio Okamura
 9. Milada Horáková
 10. Lída Baarová

Světové osobnosti 

 1. Kevin Spacey
 2. Niki Lauda
 3. Emmanuel Macron
 4. LP
 5. Eddie Murphy
 6. Floyd Mayweather
 7. Gal Gadot-Varsano
 8. Mia Goth
 9. Alan Walker
 10. Samantha Fox

Loučení 

Smutnou vlnu zájmu vyvolal náhlý odchod populární české zpěvačky Věry Špinarové, herce Jana Třísky, herečky Květy Fialové, písničkáře Wabiho Daňka a mladého fotbalisty Františka Rajtorala. Z tragicky zesnulých zahraničních osobností vzpomínali Češi nejvíce na frontmana kapely Linkin Park Chestera Benningtona, mladého rappera Lil Peepa a rockového zpěváka Chrise Cornella.

Letošní loučení 

 1. Věra Špinarová 
 2. Chester Bennington
 3. Lil Peep
 4. Jan Tříska
 5. Květa Fialová
 6. Jaroslav Šmíd
 7. Wabi Daněk
 8. Chris Cornell
 9. Michal Pavlata
 10. František Rajtoral

S čím jsme potřebovali poradit

V čem si čeští uživatelé Vyhledávače Google nechávali letos radit? Zdá se, že Velikonoce roku 2017 byly doslova oslavou tradiční tvorby, ať už mluvíme o pletení pomlázky, vyfukování vajec nebo pečení beránka, mazance a jidášů. Žebříčkům vévodily také pro Česko typické houby, ať už jde o jejich zamražování, recepty z bedly nebo přípravu smaženice. Zorientovat se však Češi potřebovali i v závažnějších záležitostech, a Googlu se tak ptali například i na to, jak volit nebo jak vyplnit daňové přiznání.

Jak…?

 1. Jak uplést pomlázku 
 2. Jak zamrazit houby
 3. Jak volit 
 4. Jak upéct husu
 5. Jak vyplnit daňové přiznání 
 6. Jak vyfouknout vejce
 7. Jak vyrobit máslo
 8. Jak stahovat z YouTube
 9. Jak naladit Prima Love
 10. Jak zhubnout stehna

Recept

 1. Beránek 
 2. Mazanec 
 3. Bedla 
 4. Smaženice 
 5. Kulajda
 6. Jidáše 
 7. Svíčková 
 8. Segedínský guláš 
 9. Koblihy 
 10. Ratatouille 

Co nás zajímalo

Překvapivým hitem letošního roku se stal mechanismus z Antikythéry, tedy starověký řecký počítač, kterému se Češi nejčastěji snažili přijít na kloub. Zajímal je ale například také nástroj pro sdílení souborů Mi Drop, porucha pozornosti ADHD, savec neznámého původu luskoun nebo třeba letošní oblíbená mechanická hračka spinner. Televizní nadšenci chtěli vědět, kdo vyhraje televizní reality show Robinsonův ostrov, kdo je záhadná postava seriálu Mentalista zvaná Rudý John nebo kdo zemře v seriálu Ulice. Na myslích však vyvstávaly také mnohem závažnější otázky, jako třeba kdo vyhraje volby nebo kdo podepsal Antichartu, a také jedna příjemná týkající se balení na dovolenou

Co…?

 1. Co je mechanismus z Antikythéry
 2. Co je Mi Drop 
 3. Co dělat, když se nudím
 4. Co je ADHD
 5. Co je luskoun
 6. Co k obědu
 7. Co k večeři
 8. Co jíst při průjmu
 9. Co s sebou na dovolenou
 10. Co je spinner 

Kdo…?

 1. Kdo vyhraje volby
 2. Kdo vyhraje Robinsonův ostrov
 3. Kdo má dnes svátek
 4. Kdo je Rudý John
 5. Kdo mi volá
 6. Kdo zemře v Ulici
 7. Kdo podepsal Antichartu
 8. Kdo přežije
 9. Kdo to ví
 10. Kdo chytá v žitě

Více se do trendů z vyhledávání můžete ponořit na této stránce.

Zdroj: TZ

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button