Google odhalil umělou inteligenci nové generace, její schopnosti jsou téměř neomezené

Google odhalil umělou inteligenci nové generace, její schopnosti jsou téměř neomezené

Společnost Google má za sebou tradiční vývojářskou konferenci Google I/O, jejíž stěžejním tématem se stala umělá inteligence a strojové učení. Několikahodinová seance se točila právě kolem těchto technologií, které Google implementoval téměř do všech svých produktů a služeb. Za pokročilým rozpoznáváním fotek, překladačem či hlasovým asistentem stojí nesmírně sofistikovaný způsob zpracování ohromného množství dat. Na pozadí veškerého dění stojí zcela nová platforma využívající servery s novou generací hardwaru. Google namísto klasických  procesorů a GPU použil takzvané TPU jednotky (Tensor Processing Unit), které byly od základů navrženy pro umělou inteligenci.

tpu_image@2x

Google pro svou umělou inteligenci vyvinul vlastní hardware. Strojové učení je díky tomu mnohonásobně rychlejší

Google se během konference pochlubil, že jeho servery složené z TPU dosahují při strojovém učení nesrovnatelně lepších výsledků, než jaké nabízí konvenční řešení. Tam, kde umělá inteligence s „obyčejným“ hardwarem potřebovala k pochopení situace několik týdnů, její modernější verze běžící na farmách složených z TPU vše zvládla za zlomek původního času.

google-assistant-allows-pixel-users-to-command-smart-devices-with-home-control-512804-3

V praxi to bude mít dopad na mnohem rychlejší vývoj a daleko propracovanější aplikace napojené na nejrůznější druhy asistentů. S Google Assistent si budete moci snadno objednat a zaplatit jídlo s donáškou, případně propojit veškerou domácí elektroniku do spolupracujícího celku. Pokud například vznesete prostřednictvím hlasového dotazu požadavek na předpověď počasí, umělá inteligence použije pro zpracování příkazu váš mobilní telefon a pro zobrazení výsledku použije obrazovku televizoru. Dalších kombinací a scénářů existuje celá řada, přičemž do budoucna lze očekávat, že následné kroky Googlu povedou k hlubší provázanosti všech zařízení schopným bezdrátové komunikace.

Záznam celé konference Google I/O 2017

Google hodlá v této fázi jít vývojářům naproti a vylepší všechna dosavadní API. Vedení společnosti si mimo jiné uvědomuje, že vliv umělé inteligence bude pro další úspěch stěžejním pilířem a proto již nyní nabídl svou asistenční službu ostatním výrobcům. S tím mimo jiné souvisí fakt, že hlasová asistentka Googlu je dostupná také pro všechna zařízení s operačním systémem iOS. V očích Googlu se blížíme do bodu, kdy veškerá elektronika bude provázána bez ohledů na rozdílnost platforem.

Autor

Richard Streit
Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.