Novinky

Google odhalil umělou inteligenci nové generace, její schopnosti jsou téměř neomezené

Společnost Google má za sebou tradiční vývojářskou konferenci Google I/O, jejíž stěžejním tématem se stala umělá inteligence a strojové učení. Několikahodinová seance se točila právě kolem těchto technologií, které Google implementoval téměř do všech svých produktů a služeb. Za pokročilým rozpoznáváním fotek, překladačem či hlasovým asistentem stojí nesmírně sofistikovaný způsob zpracování ohromného množství dat. Na pozadí veškerého dění stojí zcela nová platforma využívající servery s novou generací hardwaru. Google namísto klasických  procesorů a GPU použil takzvané TPU jednotky (Tensor Processing Unit), které byly od základů navrženy pro umělou inteligenci.

tpu_image@2x

Google pro svou umělou inteligenci vyvinul vlastní hardware. Strojové učení je díky tomu mnohonásobně rychlejší

Google se během konference pochlubil, že jeho servery složené z TPU dosahují při strojovém učení nesrovnatelně lepších výsledků, než jaké nabízí konvenční řešení. Tam, kde umělá inteligence s „obyčejným“ hardwarem potřebovala k pochopení situace několik týdnů, její modernější verze běžící na farmách složených z TPU vše zvládla za zlomek původního času.

google-assistant-allows-pixel-users-to-command-smart-devices-with-home-control-512804-3

V praxi to bude mít dopad na mnohem rychlejší vývoj a daleko propracovanější aplikace napojené na nejrůznější druhy asistentů. S Google Assistent si budete moci snadno objednat a zaplatit jídlo s donáškou, případně propojit veškerou domácí elektroniku do spolupracujícího celku. Pokud například vznesete prostřednictvím hlasového dotazu požadavek na předpověď počasí, umělá inteligence použije pro zpracování příkazu váš mobilní telefon a pro zobrazení výsledku použije obrazovku televizoru. Dalších kombinací a scénářů existuje celá řada, přičemž do budoucna lze očekávat, že následné kroky Googlu povedou k hlubší provázanosti všech zařízení schopným bezdrátové komunikace.

Záznam celé konference Google I/O 2017

Google hodlá v této fázi jít vývojářům naproti a vylepší všechna dosavadní API. Vedení společnosti si mimo jiné uvědomuje, že vliv umělé inteligence bude pro další úspěch stěžejním pilířem a proto již nyní nabídl svou asistenční službu ostatním výrobcům. S tím mimo jiné souvisí fakt, že hlasová asistentka Googlu je dostupná také pro všechna zařízení s operačním systémem iOS. V očích Googlu se blížíme do bodu, kdy veškerá elektronika bude provázána bez ohledů na rozdílnost platforem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button