Novinky

Google koupil Fitbit za 48 miliard. Co od toho můžeme očekávat?

Když se objevily první zvěsti o tom, že Google si brousí zuby na společnost Fitbit, mnoho lidí tomu nedávalo příliš velkou váhu. Uběhlo pouze pár dnů a máme tu oficiální prohlášení od obou zainteresovaný stran, které dokonce prozradily výši transakce. Google za Fitbit zaplatil v přepočtu 48 miliard korun (2,1 miliardy dolarů). Na první pohled to možná nevypadá, ale tento obchod je dalším ukazatelem toho, jakým směrem se bude vyvíjet segment spotřební elektroniky.

Není žádným tajemstvím, že tržby z prodeje chytrých telefonů už nejsou takové, jako před pár lety. V podstatě se ani není čemu divit. Smartphony obecně jsou v podstatě hotová zařízení a dokud se neobjeví něco opravdu speciálního, křivka poptávky se jen tak nezmění. Něco podobného potkalo před nějakou dobou osobní počítače, které si nyní pořizujeme s domněním, že nákup dalšího se odehraje až za několik let.

Google hledá další dojnou krávu

To je holý fakt, který si uvědomují naprosto všichni výrobci včetně Applu či Googlu. Smartphony už zkrátka nejsou tou vypasenou dojnou krávou, která uměla spolehlivě naplnit firemní kasu miliardami dolarů. Logicky tak nastává doba, kdy je třeba hledat adekvátní náhradu. Velmi slibná budoucnost je nyní prorokována nositelné elektronice. Aktuální modely chytrých hodinek se nachází v podobném bodě, jako smartphony před sedmi lety. Už teď toho umí hodně, ale zároveň nabízí více než slušný prostor k vylepšením.

Google pochopitelně chápe, že naskočit do rozjetého byznysu s nositelnou elektronikou bez patřičného základu, by znamenalo jistou smrt. Bylo tedy pouze otázkou času, kdy otevře peněženku a rozhodne se koupit již zaběhnutou firmu, jako je Fitbit.

Fitbit má s vývojem nositelností bohaté zkušenosti, ovšem v posledních letech tak nějak šlape vodu a sem tam si i několikrát nepříjemně loknul. Pohlcení Googlem lze považovat za jisté vysvobození, které celému týmu jen prospěje. Profitovat z toho bude samozřejmě také Google, který tím získal zkušené inženýry a nemusí tedy začínat takříkajíc na zelené louce.

Google v oficiálním vyjádření prozradil, že s pomocí Fitbitu chce začít vyrábět novou generaci nositelností, které bude pohánět operační systém Wear OS. Chystané novinky mají umět komunikovat s Androidem i iOS. Pokud vše půjde dle očekávání, prvních produktů se dočkáme příští rok.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button