Novinky

Generální ředitel Epic Games prohlásil o Apple App Store, že ubližuje vývojářům

Už od roku 2020 se mezi společnostmi Apple a Epic Games vedou spory ohledně pravidel v App Store. Epic Games totiž dlouhodobě nesouhlasí s 30% provizí, kterou Apple ještě do nedávna požadoval od každého vývojáře ze všech plateb, které procházely přes jeho jablečný obchod s aplikacemi. Proto se toto herní studio rozhodlo úmyslně porušit podmínky App Storu a nabádat uživatele u své nejznámější hry Fortnite, aby nákupy v aplikacích raději prováděli přímo na oficiálních stránkách, kde mohou jakékoliv herní mince či jiné doplňky nakoupit levněji. Na to samozřejmě Apple reagoval tím, že Fortnite z App Store odstranil. Ihned poté ale následovala zpětná reakce ze strany Epic Games, kdy na Apple uvalila žalobu kvůli monopolnímu chování.

Foto: Unsplash (autor: James Yarema)

Pár let se dále vedla různá soudní řízení a Apple nakonec vyšel vstříc menším vývojářům a umožnil jim zažádat o razatní zmenšení poplatků, aby pro ně byly podmínky přívětivější. I tak se ale před pár dny objevil exkluzivní rozhovor pro Financial Times, kde generální ředitel společnosti Epic Games uvedl, že App Store ,,ubližuje vývojářům a nutí je považovat jejich aplikace za podprůměrné.” Dále se také nechal slyšet, že Apple vyhrál spravedlivě v přesvědčování zákazníků, aby si koupili jeho hardwarové produkty, ovšem nutit uživatele stahovat aplikace pouze z App Store je nespravedlivé. Celkově tedy kritizuje i vlastnosti uzavřeného operačního systému a usiluje o to, aby se na iPhony a iPady dostaly i konkurenční obchody s aplikacemi, což je samozřejmě v plném rozporu s filozofií Applu.

Na svou obranu poté Apple uvedl, že App Store od svého spuštění pomohl vývojářům vydělat více než 260 miliard amerických dolarů a podpořil ekonomiku aplikací pro iOS, která jen v USA vytvořila více než 2,2 milionu pracovních míst.

Co si myslíte o celém sporu mezi Apple a Epic Games? Dejte nám vědět v diskuzi. 

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button