Aplikace iOSiOSiPadiPhoneNovinkyTipy a triky

Fripito – nadějná česká appka pro fotografy a cestovatele

Na Českém Macu rádi píšeme o českých projektech kolem Applu, kterých je po hříchu málo. Novinkou posledních měsíců, která nás zaujala, je původem česká aplikace Fripito, která nabízí fotografické průvodce po celém světě. Celý její vývoj probíhá v České republice a jejím zakladatelem je český fotograf a známý videocaster Honza Březina.

Fripito bylo oficiálně spuštěno teprve před čtyřmi měsíci, a přesto si našlo již přes 7 000 uživatelů, a dokonce se dostalo, jako jediný projekt ze střední a východní Evropy, do finále startupové soutěže Appnation @CES 2015. Co přesně aplikace nabízí?

fripito_1

Průvodci po Čechách a celém světě
Aplikaci Fripito si můžete bezplatně stáhnout z AppStore. Verze pro iOS je univerzální, takže má jak specifický design pro iPhone, tak i pro iPady. Po instalaci se objevíte v jakési virtuální knihovně plné fotoprůvodců po nejrůznějších destinacích. Najdete zde například národní parky západu USA, Peru, Namíbii, Austrálii, New York, Londýn, Paříž nebo třeba i Prahu. Dobrou zprávou pro našince je, že mezi šesticí podporovaných jazyků nechybí ani čeština, takže v prohlížení průvodců vám nic nebude bránit.

fripito_2

Pokud nevíte, kam se podívat dřív, může vám posloužit mapa celého světa se špendlíky zobrazujícími jednotlivé průvodce. Je jich aktuálně něco přes dvacet, ale vývojáři slibují, že do konce roku se počet zdvoj až trojnásobí. Pokud už víte, která destinace vás zajímá, dostanete se na stránku s podrobnostmi o daném průvodci. Můžete si otevřít interaktivní mapu popisované oblasti a přečíst krátký popis průvodce. Když je řeč o mapách, tak kromě on-line map jsou v aplikaci i offline mapy, takže ji můžete používat pro orientaci, až někam vyrazíte.

fripito_3

Část průvodců je k dispozici zdarma, část rozšířených průvodců ze zpoplatněna formou nákupu uvnitř aplikace. Ceny se pohybují od 3 EUR, takže jsou průvodci výrazně levnější než jejich knižní konkurenti. Navíc od klasických turistických průvodců se liší tím, že jsou postaveni na fotografiích míst doplněných popisky, tipy a radami. Takže v souladu se soudobým trendem se můžete těšit na méně textů, a o to více nádherných fotografií. Sami tvůrci říkají, že jde o aplikaci dělanou fotografy pro fotografy, takže kromě cestovatelských tipů zde najdete i rady kdy, kde, jak a čím na cestách fotit, abyste si přivezli co nejhezčí fotografie.

fripito_4

Naše hodnocení
Aplikace má hezký minimalistický design, který je postaven na fotografiích zejména od lokálních fotografů. Model průvodců založený na fotografiích je zajímavý a až bude nabídka destinací širší, vybere si asi opravdu každý. Z Čech v tomto okamžiku najdete ve Fripitu pouze Prahu, což je rozhodně škoda. Naopak pochvalu si autoři zaslouží za cenový model, který je velice příznivý.

fripito_5

Více o aplikaci: http://www.fripito.cz

app_store_ikona

Doporučené články

Back to top button