Final Cut Pro a Logic Pro se konečně dočkaly verze pro iPadOS. Apple nabídne obě aplikace v rámci předplatného
Filozofii, která pojednává o tom, že iPad může být váš nový počítač prosazuje Apple již několik let. Tato dvě zařízení mají k sobě nyní již značně blízko a implementací iPadOS a následným osazením iPadů čipy z řady Apple Silicone se rozdíly mezi iPadem a počítačem Mac začaly navíc ještě více stírat. Stále zde však byly mezi těmito zařízeními ještě 2 velké odlišnosti, a to absence profesionálních aplikací a velmi zjednodušený systém v případě iPadu.
První z těchto problémů můžeme ale naštěstí konečně oficiálně hodit za hlavu, jelikož dnes Apple vydal oficiální zprávu, kde zmiňuje, že aplikace Final Cut Pro a Logic Pro míří na iPad. Apple říká, že „tyto aplikace přináší zcela nové dotykové rozhraní, které využívá výhod ovládaní u iPadu. Toto rozhraní poté umožní uživatelům vylepšit jejich pracovní postupy pomocí bezprostřednosti a intuitivnosti takzvaného multitouch ovládádní.“
Final Cut Pro pro iPadOS
Pokud jste již někdy používali Final Cut Pro na Macu, tak moc dobře víte, že se jedná o velmi komplexní nástroj pro střih videí, který se řadí k naprosté špičce ve svém odvětví. Stejně by tomu mělo být i v případě verze pro iPadOS. Po vzoru Macu bude Final Cut Pro obsahovat digitální kolečko pro navigaci na magnetické časové ose, přesouvání klipů a provádění úprav s přesností na jednotlivé snímky. Živé kreslení poté umožní uživatelům kreslit a psát přímo do samotného videa pomocí Apple Pencil. Ani klávesové zkratky poté nebudou po připojení klávesnice pro Final Cut na iPadu žádný problém.
Neméně důležitá je i implementace funkcí využívajících strojového učení. Jedná se například o masku pro odstranění scény, která zajišťuje rychlé odstranění nebo nahrazení pozadí bez použití takzvaného „Green Screen.“ Dále iPad nepřijde ani o automatické oříznutí pro úpravu záběru pro libovolné poměry stran a izolaci hlasu pro snadné odstranění nechtěného šumu z pozadí. Samozřejmostí jsou poté i knihovna grafiky, efektů a zvuků, do které spadá i HDR pozadí a animované vzory zvukových stop s automatickou přizpůsobivostí délce videa.
Média lze importovat z aplikací Soubory a Fotky. Poté je můžete uložit přímo do projektu ve Final Cut Pro. Pokud byste však chtěli importovat i projekty vytvořené v iMovie a následně je dodělat ve Final Cut Pro, tak i tato možnost zde existuje.
Logic Pro
Stejně jako Final Cut Pro i Logic Pro využívá „multitouch“ gest, a to primárně pro hraní na softwarové nástroje či procházení jednotlivých projektů. Klávesové zkratky jsou i zde po připojení externí klávesnice nativně podporovány.
Velmi důležité jsou poté i pluginy jež umožňují přidání spousty dalších funkcí. V iPad verzi Logic Pro jich je k dispozici více jak 100 a zvládají uživatelům jak “sekat” a překlápět samply, tak i například vytvářet basové linky.
Otevírání projektů z GarageBandu není, jako v případě u Final Cut Pro s iMovie, žádný problém a totéž se týká i přesouvání Logic Pro projektů mezi iPadem a počítačem Mac. Již vytvořené soubory poté budete moci navíc i v bezztrátové kvalitě přenést do Final Cut Pro a následně jej vložit do jakéhokoliv videa.
Dotykové ovládání a předpladné
To, zda budou iPad verze aplikací obsahovat všechny funkce z počítačové verze bohužel Apple ve svém příspěvku nezmiňuje. Osobně si však myslím, že iPad verze budou trochu osekané, avšak ne nějak razantně. iPad verze ale navíc přinášejí i něco navíc, a to dotykové ovládaní, jež může být v některých scénářích pro uživatele pohodlnější, což by mohlo dané zjednodušení z části kompenzovat.
Momentální cena Final Cut Pro a Logic Pro na počítači Mac je 8 000 Kč, respektive 5 000 korun. iPad verze však bude využívat systému předplatného, kdy každá aplikace bude stát 4,99 amerických dolarů měsíčně či 49,99 amerických dolarů ročně s možností bezplatného měsíčního vyzkoušení. Aplikace budou poté dostupné od 23. května, kdy budete moci Final Cut Pro nainstalovat na stroje s procesorem M1 a novější a Logic Pro na zařízení s procesorem A12 Bionic a novější.