Novinky

Fascinující pohled do historie Applu. Podívejte se, jak vypadal pradědeček dnešního iPhonu

Apple představil na akci Macworld 1993 prototyp zařízení s názvem W.A.L.T. (Wizzy Active Lifestyle Telephone). S trochou nadsázky šlo o prapředka dnešního iPhonu, který se však nikdy nedostal do prodeje. Kolem zařízení W.A.L.T. kolovala řada propagačních materiálů, nicméně až doposud ho téměř nikdo neviděl v akci. To mění video, které zveřejnil Sonny Dickson na svém YouTubu.

Asi nikoho nepřekvapí, že nastartování zařízení do pohotovostního režimu chvíli trvá. Na druhou stranu je více než překvapující, že W.A.L.T. je i ve svém pokročilém věku zcela funkčním kouskem elektroniky. Zařízení běží na operačním systému Mac System 6, který se ovládá prostřednictvím dotykové obrazovky a stylusu. Klíčová výbava zahrnovala funkce jako fax, identifikaci volajícího na displeji, vestavěný adresář, přizpůsobitelné vyzvánění a online přístup do bankovnictví.

Jak je vidět na videu, W.A.L.T. disponuje řadou hardwarových tlačítek pro ovládání základních funkcí. Zmínit si zaslouží také samotný stylus, s nímž lze zařízení ovládat a psát ručně poznámky. Jelikož se bavíme o elektronice z počátku devadesátých let, odpovídá tomu i celá ergonomie. Reakce displeje při psaní stylusem jsou značně zpožděné a odezva celého systému připomíná ospalé kotě.

W.A.L.T. byl navržen společností BellSouth, která na jeho výrobu použila 100 součástek z tehdejšího laptopu PowerBook. Součástí byl také neobvykle pojatý manuál, který upozorňoval na používání „telefonu“ v blízkosti vody a varoval před pády na zem.

Apple nakonec celý projekt W.A.L.T. uložil nadobro k ledu. Zbylo pouze několik prototypů poskytujících fascinující pohled do historie společnosti, která již několikrát dokázala od základů změnit svět výpočetní elektroniky. 

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close