Novinky

Dva chlapci neoprávněně pronikli na servery Applu, oba vyvázli pouze s podmínkou

Druhý mladík, který se dokázal hacknout na servery Applu, vyvázl od australského soudu opět s podmínkou. Prvnímu z dvojice mladých hackerů bylo 16 let, druhému pouhých 13.

Dvěma studentům se podařilo získat přístup, na úrovni zaměstnanců, na servery Applu, ze kterých měli možnost stahovat několik terabajtů „zabezpečených“ souborů. Původní zpráva uvádí kolem 90 GB, ale následně bylo objeveno mnohem více.

Apple dokonce zjistil, jak se tito mladíci bránili proti odhalení. Studenti schovávali své IP adresy VPN tunelem a dalšími nástroji, které měly zajistit jejich anonymitu. Napříč tomu ale ochranný systém Applu zaznamenával sériová čísla MacBooků, ze kterých byly tyto útoky posílány. Tato čísla byla poté přidružena k záznamům nákupů, které byly provedeny u Applu, a tak nebyl problém jména pachatelů a jejich národnost dohledat. Zjistilo se, že jde o dva nezletilé Australany.

Apple předal všechny informace FBI, které spolu s australskou federální policí, začalo případ vyšetřovat. První z dvojice se u soudu objevil minulý rok.

Svým činem chtěli Applu dokázat svůj talent

Soudce případu ve vyjádření sdělil, že hackování je vážná a sofistikovaná věc. Podle jeho slov obžalovaní nakládali s velkým množstvím dat, která jsou citlivá jak z hlediska soukromí, tak i z komerční stránky a zároveň tím ukázali vysokou úroveň svých dovedností. „Žijeme ve světě, který je závislý na výpočetní technice a zásahem do těchto systémů lze napáchat velké škody,“ tvrdí soudce.

Podle soudu ale existují i polehčující faktory případu: oba pachatelé byli nezletilí, nespáchali společnosti Apple žádné škody a neuvědomovali si vážnost jejich činů. Oba chlapci si naivně mysleli, že svým počínáním dokazují cupertinské společnosti svůj um. Starší z dvojice byl soudem podmínečně odsouzen na osm měsíců, druhý na devět.

„Jde o jedince, kteří mají nadání ohledně informačních technologií, což jim ale nedovoluje těchto předností zneužívat. Školy, ve kterých chlapci studují, na ně začaly řádně dohlížet a od té doby využívají svůj talent k pozitivním činnostem,“ dodal soudce David White.

Sám Apple v tiskové zprávě uvedl, že má specializovaný tým odborníků, který se zaměřuje na odhalování případných útoků a hrozeb. V tomto případě tým objevil neautorizovaný přístup a nahlásil ho. Tvrdí, že data jeho uživatelů považuje za jednu z jeho největších odpovědností a ujišťuje o tom, že během tohoto útoku nebyla žádná jakkoliv ohrožena.

Zdroj
9to5mac
Štítky

Dominik Lipavský

Sympatie k Apple produktům se u něj poprvé začaly projevovat s příchodem iPhonu 6. Do té doby zapřísáhlý uživatel Lumií tehdy poprvé okusil sladkou chuť nakousnutého jablka. Navzdory oblibě těchto produktů dokáže ocenit a uznat i konkurenční zařízení. Čas mimo klávesnici nejraději tráví se svou drahou polovičkou nebo jednoduše odpočinkem.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close