Aplikace MacNovinky

Deset aplikací, které budete určitě potřebovat

Tento článek je zaměřen především na začínající uživatele Mac OS X, kteří stále ještě hledají alternativy pro programy používané na systémech Windows.

Přehrávání videa

MplayerX

Pro přehrávání videa na Macu nelze doporučit jinou aplikaci než MPlayerX. Tuto aplikaci jsme překládali do češtiny, takže si můžete užít tento velice jednoduchý, ale velice schopný přehrávač v našem rodném jazyce. Přehrávač má jednoduché a líbivé rozhraní a hravě si poradí snad se všemi formáty na které si jen vzpomenete. Stačí jen přetáhnout soubor na ikonu přehrávače a o nic víc se již nemusíte starat. Jednou z dalších výhod je automatická detekce zvukového výstupu, takže pokud máte k Macu připojenou soustavu s digitálním vstupem, MPlayerX automaticky rozezná formát zvukové stopy a podle toho ji pošle do reproduktorů. Jsou tu samozřejmě i další alternativy jako například VLC, ale to v je v nejnovější verzi zbytečně složité a proto jsme vybrali MPlayerX. Aplikace je zcela zdarma a stáhnout ji můžete z Mac App Store.

stahnout-mac-app-store

 

Bino

Nyní je tu možnost přehrávat filmy v 3D i na Macu a to díky freewarovému programu Bino. Program je dostupný pro platformy Linux, FreeBSD, Windows a Mac OS X. Ovládání programu je naprosto jednoduché a hlavně je program je přeložený do češtiny.

Bino přehrává stereoskopická 3D videa. Tato videa mají oddělené zobrazení pro levé a pravé oko a tak umožňují hloubkové zobrazení. Pro sledování 3D videa jsou zapotřebí speciální brýle. Na výběr je z červeno-modrých, zeleno-fialových, žluto-modrých a dalších. Program funguje naprosto bezproblémově a připojením vašeho Maca k televizi získáte možnost sledovat 3D videa i na velké obrazovce.

Komunikační programy

Adium

Program Adium je jednoduchý a rychlý komunikační program podporující AIM, ICQ, Jabber, MSN, Yahoo Messenger, Google Talk, Twitter, Facebook Chat a mnoho dalších. Podpora pro šifrovaný chat, přenos souborů, integrace s Adresářem v Mac OS X a podpora českého jazyka je v případě této velice podařené aplikace samozřejmostí. Adium stáhnete ze stránek vývojářů zde: Stáhnout Adium

 

 

 

Skype

Program Skype jistě není potřeba nijak sáhodlouze představovat. Přestože je tento program dostupný jak pro Windows tak i pro Mac, verze pro Mac nemá v sobě zabudovanou češtinu. Právě z toho důvodu náš dvorní překladatel Jerry češtinu pro aktuální verzi vytvořil a vy si ji můžete stáhnout z našich stránek.

Systémové utility

AppCleaner

I když je správa, instalace a odinstalace aplikací v systému Mac OS X mnohem jednodušší a “čistější” a aplikaci ve většině případů stačí odinstalovat pouze přetažením ze složky Aplikace do koše, stále to není úplně ono. Každá aplikace si ukládá data do systému a tyto data tam zůstávají i po odinstalaci. Co tedy s tím? K dispozici je nepřeberné množství programů, které vám s úklidem pomohou. Většina z nich je placená, ale najdou se mezi nimi i vyjímky. Jednou z takových je AppCleaner. Aplikace s jednoduchým rozhraním, která dělá přesně to co má. Stačí aplikaci přetáhnout na ikonu AppCleaner a ten už se postará o zbytek. Vyhledá všechny související soubory a nabídne je ke smazání.

Archivátory

BetterZip

Jak již název napovídá jedná se o program na rozbalování archívů. Program nerozbaluje pouze archívy ve formátu .zip, ale poradí si s celou škálou formátů. Mezi podporované formáty patří: ZIP, SIT, TAR, GZip, BZip2, RAR, 7-Zip, CPIO, ARJ, LZH/LHA, JAR, WAR, CAB, ISO, CHM, RPM, DEB, NSIS, BIN, HQX, DD.

Program umožňuje extrahovat jen vybrané soubory z archívu, takže již nemusíte rozbalovat celý archív kvůli jednomu jedinému souboru. Jednoduše přetáhněte soubory, které potřebujete z okna BetterZip například na plochu.

Při vytváření archívů nemusíte nejprve vytvářet složku se všemi soubory, které chcete později zkomprimovat, ale můžete je přetáhnout přímo do okna aplikace BetterZip. Ať už jsou to soubory z pevných disků, DVD nebo síťových disků. Podporované formáty archívů jsou: ZIP, TAR, gzip, bzip2 komprimovaný TAR, XAR, 7-ZIP a i dokonce RAR (pomocí externího nástroje pro příkazovou řádku). Velké archívy lze samozřejmě také rozdělit.

Pro ochranu vašich dat lze použít ochranu heslem. BetterZip pracuje s AES-256 bitovým šifrováním a soubory takto zaheslované jsou plně kompatibilní s velice často používaným programem WinZip na platformě Windows.

Pokud máte nějaký archív a chcete do něj pouze přidat další soubory, není nic jednoduššího. Pouze otevřte archiv v programu BetterZip a pracujte s archivem jako by to byla normální složka (soubory lze přesouvat, vytvářet podsložky či mazat).

stahnout-mac-app-store

UnrarX

Zde je představování naprosto zbytečné. Program umí pouze rozbalovat archivy ve formátu RAR. Program je dostupný ke stažení v češtině z našich stránek.

FTP

Cyberduck

Kybernetická kachna je můj oblíbený FTP klient pro Mac OS X. Jeho prostředí je v češtině a umí se připojovat ke snad všem možným službám na které si vzpomenete. Připojení k  FTP (File Transfer Protocol), SFTP (SSH Secure File Transfer), WebDAV, Amazon S3, Google Cloud Storage, Windows Azure, Rackspace Cloud Files a dokonce Google Drive není pro Cyberduck žádným problémem.

stahnout-mac-app-store

Kancelářské

Pages

Pages nabízí bohaté funkce pro zpracování textu a nástroje pro rozložení dohromady s intiuitivními grafickými funkcemi, aby vaše projekty vypadaly ještě lépe. I když nemá tak bohaté funkce pro formátování a rozložení jako například Word od Microsoftu, Pages v nové verzi nabízí výběr z více než 40 nových šablon. Nové Pages obsahují funci celé obrazovky, takze již nebudete vyrušováni okolními ruchy.

 

Numbers

Numbers 09 mají několik  nových vylepšení a funkcí a je zřejmé, že Apple věnoval pozornost svým zákazníkům. Při práci s Numbers se budete skoro cítit jako v Excelu, ale Numbers nabízí chytřejší způsoby nakládání s údaji, tabulkami a grafy. Zatímco někteří musí pracovat s pokročilejšími funkcemi, které nabízí Microsoft Excel, pro malé podniky a jednotlivce, kteří tyto funkce nevyužijí jsou Numbers tou pravou volbou za zlomkovou cenu v porovnání s Microsoft Office.

stahnout-mac-app-store

 

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

10 Komentáře

 1. tak už to fakt nechápu… někde píšou, že do Maca nepotřebuje člověk žádný další program “dočištění” různých registrů apod. a jinde zase píšou, že ano… přišel mi dobrý třeba Ccleaner, ale prý je to zbytečné… tak fakt to nechápu..

  1. Mac nema zadne registry, ale programy nekam potrebuji ukladat data nastaveni apod. Doporucuju vyzkouset AppCleaner. Stahnete a nainstalujte si nejakou aplikaci a pote ji AppCleanerem smazte, uvidite kde a co se uklada.

 2. …Kybernetická kachna je můj oblíbený FTP klient pro Mac OS X. Nejenže je zdarma a česky, ale umí se připojovat ke snad všem možným službám na které si vzpomenete. Připojení k FTP (File Transfer Protocol), SFTP (SSH Secure File Transfer), WebDAV, Amazon S3, Google Cloud Storage, Windows Azure, Rackspace Cloud Files a dokonce Google Drive není pro Cyberduck žádným problémem.
  …….
  Tato kybernetická kachna je opravdu jen kachna. Neřekl bych, že $23.99 USD je zdarma (i když možná máme jen rozdílné vnímání cen 🙂 ). Pro mě každopádně vede FileZilla, kterou používám již hodně let, je opravdu zdarma, neustále se vyvíjí a umí minimálně to samé co kachna 🙂

   1. Četl, ale přijde mi to takové divné, zmatené 🙂 Navíc nevím, co je to donationware, ale když si to přeložím, vychází mi z toho, že se za to platí, tak nevím 🙂 Každopádně já zůstanu u FileZilly, jak píšete vedle, že jdete cestou nejmenšího odporu (ne přes peněženku), tak tady to platí pro mě, FileZillu znám už hodně let, Cyberduck neznám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button