Novinky

Další únik potvrzuje, že iPhone 15 dostane USB-C. Nebyl by to však Apple, aby v tom nebyl háček

Modelovou řadu iPhone čeká v letošním roce vcelku zásadní změna. Po dlouhý letech se totiž rozloučíme s Lightning rozhraním, které ve své době představovalo jednu z hlavních předností jablečných smartphonů. Zatímco majitelé androidích smartphonů donekonečna otáčeli micro-USB kabely, uživatelé iPhonu měli oboustranný konektor. Další výhodou byly vyšší rychlosti datových přenosů a fakt, že ať jste si koupili jakýkoliv model iPhonu, pořád jste si vystačili s jedním typem kabelu. Za tu dobu se toho ovšem hodně změnilo a Lightning má období své největší slávy za sebou. Na pomyslném trůnu ho vystřídalo USB-C, které je řádově lepší ve všech zmíněných ohledech.

Z toho důvodu je až s podivem, že iPhone stále spoléhá na Lightning, zatímco iPady či Macy už delší dobu těží z předností modernějšího USB-C. To se ale v letošním roce konečně změní. Všechny chystané modely iPhone 15 a iPhone 15 Pro mají disponovat USB-C rozhraním. Tato spekulace se šíří internetem poměrně dlouho, nicméně nejnovější únik dává celkem spolehlivě tušit, že se tak skutečně stane.

S USB-C v iPhonech 15 to bude složitější

Na veřejnost se totiž dostaly snímky údajných součástí portu USB-C, které jsou určeny pro iPhone 15. Konkrétně má jít o modul s integrovaným obvodem pro Thunderbolt rozhraní. Část odborné veřejnosti v tom dokonce rozeznává takzvaný retimer, který zvyšuje stabilitu signálu pro vysokorychlostní datové porty. Podobné typy čipů jsou k vidění také v jiných zařízeních, které disponují porty Thunderbolt/USB- 4.

Nebyl by to však Apple, aby v tom nebyl alespoň menší háček. Všechny iPhony 15 sice dostanou rozhraní USB-C, ovšem pouze iPhone 15 Pro (Max) dostane podporu pro rychlé datové přenosy skrze technologii Thunderbolt. Levnější iPhone 15 se pak bude muset spokojit se standardem USB 2.0, který nabídne velmi podobné přenosové rychlosti jako Lightning.

Pro lepší ilustraci – iPad Pro dokáže skrze Thunderbolt protlačit data rychlostí 40 Gb/s, zatímco port USB-C v základním iPadu zvládne maximálně 480 Mb/s, což je celkem propastný rozdíl. Jedním dechem se však sluší dodat, že většina uživatelů to nebude vůbec řešit. Žijeme totiž v době, kdy většina datových transferů probíhá bezdrátově nebo s pomocí cloudových služeb. Mnohem důležitější bude, že iPhone si konečně nabijeme stejným kabelem jako Mac či Pad.

Zdroj
chargerlab

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button