Novinky

Další krok vstříc výpravě na Mars. SpaceX úspěšně vypustil raketu Falcon Heavy

Elon Musk může opět slavit. Jeho kosmická společnost SpaceX totiž včera úspěšně vypustila svou dosud největší a nejtěžší raketu. Test vesmírného plavidla Falcon Heavy byl pro firmu obzvlášť důležitý. Právě tento stroj má totiž za několik let dopravit lidskou posádku na Mars.

Základem Falconu Heavy je raketa Falcon 9 doplněná o dva pomocné stupně. Celou soustavu tím pádem pohání 27 motorů Merlin. Nejcennější know-how společnosti Elona Muska tkví právě v těchto raketách, které se po startu dokáží vrátit zpět na Zem a tím několikanásobně snížit náklady na budoucí cesty do vesmíru. I dvě pomocné rakety, které včera opustily zemský povrch už za sebou jedno vesmírné putování mají.

Obdobný kousek se firmě SpaceX povedl i včera. Krátce po startu se totiž pomocné boostery vrátily zpět na Zem a synchronizovaně přistály v Kennedyho vesmírném středisku. Stejným způsobem se měla zpět na planetu vrátit i centrální část, pro kterou byla v moři připravena přistávací plošina. Podle prvních vyjádření Elona Muska to ale vypadá, že poslední část nosné rakety se ztratila. Centrální část měla údajně přistávací plošinu minout o 100 metrů a v rychlosti 500 kilometrů za hodinu narazit na mořskou hladinu. Důvodem by mohlo být rychlejší vyčerpání paliva, než bylo předpokládáno. Musk ostatně veřejnost už před vypuštěním Falconu Heavy varoval, že šance na úspěch mise je poloviční. Návrat raket je však pro společnost sekundární cíl.

V této chvíli je důležité, že pomocné rakety odvedly jsou práci dobře a modul vynesly na oběžnou dráhu. A právě nákladový prostor modulu v sobě skrývá ještě jednu marketingovou perličku. Raketa totiž včera do vesmíru vynesla i elektromobil Tesla Roadster, který by měl obíhat kolem Slunce. Od zemského povrchu by se tak mohl dostat až na vzdálenost 400 milionů kilometrů. V Tesle sedí postava Starman, kterému dělá v palubní přihrádce společnost výtisk kultovní knihy Stopařův průvodce po galaxii. V přehrávači je pak údajně skladba Davida Bowieho Space Oddity.

https://www.youtube.com/watch?v=bCc16uozHVE

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button