Novinky

Další generace iPhonů by měla mít stále Lightning, změna pravděpodobně přijde až v roce 2023

Už několik posledních let se s každou novou generací iPhonů setkáváme s názorem, že by daná modelová řada měla konečně přijít s konektorem USB-C. Dosud se však tento port na jablečných telefonech neobjevil, přičemž u nadcházející generace by tomu nemělo být jinak. Známý analytik Ming-Chi Kuo totiž uvedl, že USB-C by se mělo dostat až do iPhonů 15. 

Foto: Unsplash (autor: Mika Baumeister)

O důvodu, proč Apple stále USB-C do svých telefonů neimplementoval, se samozřejmě vedou různé spekulace. Nejvíce však převládá myšlenka, že tato americká korporace vydělává velké peníze na licencování stávajícího Lightning portu, a proto se jej nechce zbavovat. Pokud chce totiž jakýkoliv výrobce třetí strany vyrábět příslušenství pro iPhone, tak ke správnému fungování produktu je nutné nechat jej licencovat společností Apple. Za to se samozřejmě účtuje nemalý poplatek a dopad tohoto licencování poté můžete vidět i na konečné ceně produktu. Příslušenství pro iPhone totiž bývá zhruba o 25 až 50 % dražší, což opravdu není málo.

Foto: Unsplash (autor: Salman Majeed)

V poslední době na Apple tlačí i evropská unie, která chce prosadit sjednocení konektorů. O tomto nařízení se začalo mluvit již dva roky zpátky a až v dubnu tohoto roku byl návrh schválen. Zatím ale není známý přesný datum zahájení platnosti a pravděpodobně si na něj budeme muset ještě chvilku počkat.

Osobně bych byl velice rád, kdyby se do iPhonů dostalo USB-C co nejrychleji. Je totiž opravdu nepohodlné s sebou neustále vozit několik kabelů s různými koncovkami a když už Apple prosazuje myšlenku ekologie, tak by měla být použita i v tomto směru, jelikož čím méně různých kabelů budeme nuceni používat, tím méně odpadu vznikne.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button