Aplikace MacMacRecenze

Commander One: Dvoupanelový správce souborů pro náročné uživatele

Jednou z největších výzev při přechodu na operační systém OS X je smíření uživatelů s absencí dvoupanelového správce souborů. Na počítačích Mac je k dispozici nativní aplikace Finder, jejíž obsluha je rychlá a intuitivní, nicméně duální zobrazení je daleko produktivnější. Společnost Eltima Software se z těchto důvodů rozhodla pro vývoj aplikace Comannder One, kterou vám na následujících řádcích představíme.

Snímek obrazovky 2015-11-01 v 22.08.32

Po spuštění aplikace se objeví dvojice nezávislých panelů s veškerými informacemi o aktivní složce či vybraných souborech. Commander One v sobě integruje nepřeberné množství základních i pokročilých funkcí. Pokud máte alespoň částečnou zkušenost s alternativou v podobě Total Commander pro Windows, velice brzo se zorientujete.

Snímek obrazovky 2015-10-05 v 18.31.53

Po prvních minutách používání ihned poznáte, že při vývoji aplikace byl kladen důraz na vizuální symbiózu s pravidly OS X. Commander One je od začátku do konce kódu naprogramován v jazyce Swift a integruje některé ze specifických vlastností jablečných systémů. Na jedno kliknutí se dostanete k náhledu vybraného souboru či jeho detailním informacím.

Snímek obrazovky 2015-11-01 v 21.51.53

V rámci hlavního okna můžete přecházet mezi různými složkami a kopírovat či přesouvat soubory pouhým přetažením do sousedního panelu. Aplikace disponuje vlastním vyhledávacím nástrojem, který funguje překvapivě dobře. Osobně jsem si nejvíce oblíbil funkci umožňující otevření libovolného počtu karet pro každý panel. Naráz tak můžete přepínat mezi složkami mnohem rychleji, což oceníte v situacích, kdy pracujete s velkým množstvím souborů uložených na různých místech disku.

Snímek obrazovky 2015-11-01 v 21.49.27

Mezi další přednosti patří podpora s provázáním aplikací třetích stran, díky čemuž odpadá nutnost spouštění dedikovaných nástrojů pro řešení specifických operací. Mnoho uživatelů jistě potěší integrovaná podpora pro synchronizaci s Dropboxem či navázání spojení s libovolným FTP protokolem. Zakomponovaný FTP manager se stal jednou z našich nejoblíbenější funkcí a plně nahradil dedikovanou aplikaci. Opomenout nesmíme vestavěný termínál, k jehož vyvolání slouží klávesová zkratka (Control + O). Součástí instalace je rozsáhlá dokumentace popisující každou funkci. Celkovou efektivitu zvyšuje komprimační nástroj schopný pracovat s archivy 7zip, ZIP, TBZ, TGZ a tar.bz2.

Snímek obrazovky 2015-11-01 v 21.52.50

Commander One je skvělým pomocníkem, který ukojí potřeby všech náročných uživatelů. Mezi jeho klíčové přednosti patří nízké nároky na systémové prostředky a téměř nekonečná databáze klávesových zkratek. V předvolbách lze upravit řadu parametrů a výchozích chování v určitých situacích. Z celkového pohledu jde o aplikaci nabitou funkcemi umožňující řešit většinu úloh bez nutnosti specializovaných nástrojů. Za dobu našeho testování jsme nenarazili na žádný nedostatek. Čerstvým uživatelům platformy Mac usnadní přechod z operačního systému Windows a jablečným matadorům pomůže zvýšit jejich pracovní efektivitu.

Snímek obrazovky 2015-11-01 v 21.50.37

Commander One lze stáhnout z těchto stránek. Základní verze programu je zdarma, za odemknutí veškerých funkcí a nástrojů je nutné připlatit. Na závěr je nutné dodat, že investovaných financí nebudete rozhodně litovat a Commander One se stane jednou z vašich nejpoužívanějších aplikací.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

6 Komentáře

 1. Díky moc za tip, něco takového jsem hledal! Jen jsem se chtěl zeptat, jestli jde při kopírování z macu na externi hdd přepsat jen data, které mají novější datum změny? Snad mě chápete.

  1. Jsme rádi, že vám nás tip na aplikaci pomohl. Podobné komentáře nás motivují k dalšímu psaní. Co se týče vašeho dotazu, tak si nejsem úplně jistý, jak to myslíte a zda se to vztahuje k aplikaci Commander One či obecně k OS X… 🙂

   1. Řekněme, že mám v macu soubory, který se jmenujou ceskymac.psd, maccesky.psd a na svým externim mám také tyto dva soubory. Ve Photoshopu otevřu soubor ceskymac.psd, udělám v něm nějaké změny a uložim soubor. A teď vezmu oba dva soubory (ceskymac.psd a maccesky.psd) a přetáhnu je na externi disk a při kopírování se mi zobrazí možnost buď přepsat soubory a nebo zachovat obě verze ale já chci, aby se mi vyskytla možnost přepsat soubory, které prodělali poslední změnu. Snad jsem to už lépe vysvětlil.

    1. Dobrý den,
     teď už tomu rozumím a chápu co myslíte. Bohužel tato funkce v OS X chybí (nebo o ní alespoň nevím). Zkusil bych se zeptat v diskuzních forech, jestli někdo před Vámi něco podobného již neřešil a případně ví, jak na to (samotného by mě zajímalo).

 2. Mám dotaz nainstaloval jsem si commander one chci kopírovat na ex.disk ale píšemi to ať restartuji commander one a nevím kde to najít.Díkas za radu

  1. Mělo by stačit ukončit aplikaci (CMD+Q) a znovu spustit. 😉

Close