Novinky

Češi se ještě nenaučili platit za televizní obsah. Zájem o televizní vysílání přes internet přesto stoupá

Z výzkumu o hybridním vysílání, který si zadala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vyplývá, že hybridní televizní vysílání (HbbTV) alespoň občas využívá více než čtvrtina české populace. Přestože divák podle provozovatele internetové televize Kuki díky přechodu na DVB-T2 více přemýšlí, jak bude v budoucnu televizi sledovat, zatím nejsou lidé v ČR zvyklí za televizní obsah platit. 

Výzkum ukázal, že hybridní televizní vysílání (HbbTV) využívá více než polovina všech majitelů chytrých televizí (53 procent), což představuje 27 procent ze všech respondentů. Diváci, kteří jsou ochotni si za televizní obsah připlatit, oceňují především výběr pořadů z archivu a zpětné zhlédnutí obsahu.

Průzkum uvádí, že o HbbTV, které umožňuje na chytré televizi aktivovat funkce a služby, které nabízí některé televizní stanice, již někdy alespoň slyšely téměř tři čtvrtiny zkoumané populace. Znají-li rozdíl mezi lineárním a hybridním vysíláním, nejčastěji zmiňují možnost v rámci HbbTV přehrávat pořady zpětně.

Čtvrtina diváků ještě nepoznala kouzlo hybridního vysílání

Více než čtvrtina o této službě ale povědomí nemá. Sledování běžného lineárního televizního vysílání stále převažuje. „Díky DVB-T2 mají internetové televize větší pozornost populace a nyní je na provozovatelích placeného obsahu lidem vysvětlit jakou hodnotu za své peníze dostanou,“ říká Jakub Jánský ze společnosti AIM, která poskytuje internet a internetovou televizi KUKI. 

Způsob, jakým lidé sledují televizi, se podle něj mění. Nejenom mladší generace nechce podřizovat svůj čas programu běžného televizního vysílání. Oblíbené pořady chtějí diváci sledovat v době, kterou si sami určí. Individuální volba programů, sledování desítek stanic, zpětné přehrávání, ale i HD obraz nebo možnost sledovat vybraný seriál na počítači, notebooku, telefonu a tabletu – to už patří do standardní nabídky internetových televizí.

V České republice má polovina domácností chytrou televizi nebo televizi s multimediálním centrem. Právě tito diváci hledají alternativy k lineárnímu vysílání. Lidé si už zvykli na přístup k obsahu z internetu – využívají Youtube a další kanály prostřednictvím Smart TV. Zvyšuje se i podíl sledování obsahu z externích zařízení.

 „Zákazníci vnímají, že se mohou od prehistorické televize, která umí přepínat jen kanály, přesunout k novému modernímu prostředí, které je intuitivnější a svobodnější. Lidé mají možnost si během dvou minut spustit jakýkoliv televizní kanál a to ve vyšší kvalitě obrazu s možností nahrávání obsahu nebo používání na více zařízeních zároveň,“ dodává Jakub Jánský. Za pár stokorun měsíčně mohou podle něj zákazníci opustit klasickou anténu a přejít na pohodlné televizní vysílání přes internet. Přechod na OTT (over the top) je snadný nejenom proto, že naprostá většina domácností má připojení k internetu. Kompletní zprávu z výzkumu si můžete přečíst zde.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button