Novinky

Brazilci si došlápli na Apple. Kvůli chybějícímu adaptéru u iPhonu 12 musí značka zaplatit 2 miliony dolarů

Není to tak dávno, co jsme psali o problému Applu v Brazílii. Úřadům v největší jihoamerické zemi se totiž nelíbilo, že firma přestala do krabic společně s telefonem přibalovat síťový adaptér. Apple své rozhodnutí obhajuje tím, že snižuje ekologickou stopu vzniklou výrobou smartphonů a nabíječek má už i tak každý doma dost. Nyní přišel rozsudek. Úřad v Sao Paolu totiž Aplu vyměřil pokutu ve výši 2 miliony dolarů. Brazilcům kromě absence podstatné části nabíječky vadí také to, že společnost podle jejich zjištění dostatečně nedoložila, že rozhodnutí vypustit adaptér má významný vliv na ochranu životního prostředí. Apple tedy nejspíše musel učinit výjimku a minimálně brazilském státě Sao Paulo začít prodávat iPhony i s adaptérem. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

V Brazílii mají důvod být na mocnou americkou značku naštvaní ještě z jednoho důvodu. Zatímco v domovských Spojených státech vyjde iPhone 12 Mini na 729 dolarů, o několik tisíc kilometrů níže byste za stejný model zaplatili 1 200 dolarů. To už je citelný rozdíl. Jihoameričané navíc argmentovatli tím, že ceny nových iPhonů zůstaly stejné, zatímco příslušenství ubylo. Zde je ale spíše na vině výkon samotné brazilské ekonomiky, respektive státní měny real. Jeho hodnota vůči dolaru se totiž snižuje, což tlačí ceny dovážených produktů vzhůru. 

Apple před Brazilci neobstál. iPhone 12 zde bude prodávat i s adaptérem v krabici

Brazilci Applu vyčetli ještě další problémy. Značka údajně dostatečně neopravila potíže iPhonu 11 s netěsností vůči vodě. Dalším důvode k vyměření pokuty, jejíž výše Apple asi příliš nerozhází, mají být také potíže s některými funkcemi v iOS. Brazílie není jediným státem, jehož úřad se zlobí na omezení dodávaného příslušenství v nových iPhonech. Například ve Francii si nový iPhnoe stále pořídíte i se sluchátky. V zemi totiž platí zákon, že mobilní telefony musí být vybaveny pro handfree, což splňují právě sluchátka. 

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button