NovinkyTipy a triky

BOXER – emulace softwarového DOS ringu

Aplikace BOXER od vydavatele 40watt využívá kód známého emulátoru DOSBox a umožňuje tak na Mac OS X spouštět DOSové aplikace. Není však samozřejmě jedinou takovou aplikací, ale její přednosti spočívají v naprosté jednoduchosti, intuitivnosti a absenci složitějšího nastavování. Po instalaci aplikace a jejím spuštění se otevře velmi strohé, zato účelné menu čítající trojici položek.

Tou první je prohlížeč vašich naistalovaných DOSových aplikací, který je vizuálně zpracován obdobně jako knihovna v iBooks. Prostřednictvím dalším položky v menu se provádí samotná instalace aplikací. Jak? Naprosto jednoduše! Přetažením složky s aplikací na tuto položku. Ano, to je skutečně vše! Boxer tak jde ruku v ruce s uživatelskou přívětivostí celého Mac OS X. Vaše aplikace se po instalaci nachází v knihovně popisované výše. Třetí a poslední položkou v menu se dostáváme do DOSového příkazového řádku. Dle vlastních zkušeností mohu říci, že Boxer patří k tomu nejkvalitnějšímu ve svém oboru. Pomyslnou třešničkou na dortu je detailní líbivá ikonka samotné aplikace.

Při používání Boxera jsem si všiml paradoxní skutečnosti. S příchodem operačního systému Mac OS X Lion byla vypuštěna podpora emulační vrstvy Rosseta, umožňující spuštění aplikací pro platformu PowerPC na počítačích s procesory Intel, čímž jsme přišli o některé aplikace. Zároveň tak nelze na Lionu emulovat přímou cestou aplikaci pro Mac Classic, pominu li kompletní emulaci operačního systému Mac Classic, například prostřednictvím SheepShaver. Čili tedy kupříkladu stařičké SimCity 2000 (které zbožňuji dodnes) určené pro DOS spustím na současném Mac OS X Lion mnohem snadněji než verzi pro Mac Classic.

Boxer pro Mac OS X ke stažení na: www.boxerapp.com 

 

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button