Novinky

Pozor na bezdrátové nabíječky. Jejich nesprávným používáním si můžete zničit baterku

Bezdrátové technologie jsou mezi uživateli stále populárnější. To je ostatně vidět i na narůstající oblibě bezdrátových sluchátek, jejichž obliba roste raketovým tempem. Výjimku netvoří ani bezdrátové nabíječky, jimž se podívali na zoubek vědci z American Chemical Society.

Je obecně známo, že baterie mobilních zařízení nemají rády teplotní extrémy nebo prudké změny. Teplotní výkyvy totiž mohou akumulátorům tiše škodit a zkrátit tím jejich životnost. Zkoumání dokázalo, že právě teplota je u bezdrátových Qi nabíječek celkem zásadní problém. Samotná zařízení i nabíjecí podložky totiž teplo vyzařují a fakt, že se přímo dotýkají celou situaci ještě komplikuje.

Uživatelé využívající bezdrátové nabíjení jistě ví, že pro úspěšné zahájení akce je potřeba mobil na podložku správně posadit. Celou situaci tak okořeňuje fakt, že pokud cívky smartphonu a indukční nabíječky nebudou správně lícovat, může to na nežádoucím efektu zahřívání ještě přidat. Může za to samotný princip těchto nabíječek. Nevyrovnané rozložení cívek se snaží dohnat větším výkonem, za kterého samozřejmě vzniká další teplo.

Výzkum tvrdí, že teploty bezdrátových nabíječek v porovnáním s tradičními dosahují při nabíjení asi o sedm stupňů více. Pokud je zařízení ve špatné poloze, dosáhne se sice stejné teploty, ale mnohem dříve. Kromě toho se zde nežádoucí teplo drží déle. V konečném důsledku škodí bezdrátové nabíjení baterii více, než to drátové a vede rychleji ke zkracování její životnosti.

Správná poloha a podmínky jako prevence

Pokud i přes tato fakta na bezdrátovém nabíjení lpíte, měli byste se držet pár doporučených rad, které vám pomůžou udržet baterii co nejdéle svěží. Základem je správné položení na nabíjecí podložku, tak aby se cívky co nejlépe překrývaly. Přímé slunce může být právě kvůli teplotě dalším problémem, a je tedy dobré se mu při nabíjení vyhnout. Poslední radou, jak předejít rychlejší degradaci baterie, je sundání ochranného pouzdra. Zařízení tak určitě ulevíte a zajistíte tím lepší odvod nežádoucího tepla.

Zdroj
idropnews

Dominik Lipavský

Rád čtu a občas také píšu o všem, co souvisí s firmou Apple, technologiemi a mobilní elektronikou. Volný čas nejraději věnuji sportu a své drahé polovičce.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button