NovinkyTipy a triky

Badges aneb symboly používané v Aperture 3

Aperture pro rychlou orientaci používá sadu symbolů, označovaných jako Badges, které zobrazuje u malého náhledu fotografie v Browseru nebo filmovém pásu. Pokud symboly nevidíte, můžete je zapnout pomocí klávesové zkratky U či v menu  View – Metadata Displey – (Browser) Show Metadata. Co, který symbol, znamená, lze dohledat v nápovědě Aperture. Pokud se Vám nechce hledat nebo Vaše angličtina není 100%, nabízím Vám překlad s krátkými vysvětlivkami.

 

 

Hromádky neboli Stacks

Používání hromádek je velice praktické, pokud máte několik verzí jedné fotografie. Hromádka má vždy svého reprezentanta (Pick), kterým je první snímek zleva. Výhodou hromádek je nejen zpřehlednění fotoarchivu. Pokud zařadíte hromádku například do knihy, tak změnou reprezentanta dojde k automatické výměně fotografie v knize atd.

Použití externího editoru

Než se fotografie odešle do externího editoru k úpravám, tak se vezme originál fotografie, zkopíruje se do nového, na ten se aplikují doposud provedené úpravy a vznikne tak nový snímek v knihovně. Jeho formát se nastavuje v Aperture – Preferences – Export. Aby se uživatel dobře orientoval v tom,  co je původní verze snímku a co nově vytvořený originál, označuje novou verzi Aperture speciálním symbolem.

Odkazované originály

Standardně Aperture ukládá originály fotografií přímo do knihovny. Vše je tak na jednom místě, což výrazně zjednodušuje organizaci a zálohování. Pokud chcete uložit originály mimo knihovnu, tak je to možné nastavit buď přímo při importu (položka Store In) nebo následně pomocí funkce File – Relocate Originals. V takovém případě ale za originály přebírá odpovědnost uživatel a proto Aperture používá speciální symboly pro jejich označení.

Dvojice RAW+JPEG

Pokud fotografujete s nastavením RAW+JPEG, tak na jedno zmáčknutí vznikají na kartě dva soubory se stejným jménem, obsahem a liší se pouze koncovkou. Při importu lze zapnout funkci RAW+JPEG Pairs a v té nechat importovat zmíněné dvojice jako jednu položku knihovny. V případě Both (Use JPEG as Original) pracujete s JPEGem a RAW je skrytý. Analogicky Both (Use RAW as Original) skrývá JPEG. Mezi RAW a JPEGem se lze přepínat v kontextovém menu, které vyvoláte kliknutím pravým tlačítkem na fotografii.

Jan Alisczech Březina

Od roku 1999 aktivně provádí lektorskou, přednáškovou a osvětovou činnost. Je členem mezinárodních fotografických asociací PMAI a IPC. Je Adobe Certified Expert (ACE), Apple Certified Trainer (ACT) a spoluautorem řady fotografických publikací. Od roku 2006 působí i jako průvodce a organizátor fotografických expedic, s kterými procestoval již šest kontinentů. V profesionální fotografické praxi se věnuje zejména portrétní, glamour a aktové fotografii. Ve volné tvorbě pak zejména krajinářské a cestovatelské fotografii.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button