AppleScriptTipy a triky

AppleScript – Počítač slov a znaků pro TextEdit

Na Twitteru jsem narazil na dotaz jak jednoduše spočítat znaky a slova v TextEditu. Jedním ze způsobů by samozřejmě mohlo být manuální počítání, ale přiznejme si, že by to bylo zdlouhavé a hlavně náchylné k chybám. Jak to tedy zařídit? Aplikace TextEdit nic takového nenabízí, ale můžeme si vypomoci AppleScriptem.

Krok první

Otevřeme si aplikaci Editor AppleScriptu (Aplikace -> Utility) a zkopírujeme do něj následující text:

tell application "TextEdit"
	set word_count to count words of document 1
	set char_count to count characters of document 1
	set show_words to (word_count as string) & " slov. (" & (char_count as string) & " znaků.)"
	set dialog_title to "Počítač slov a znaků"
	display dialog show_words with icon 1 with title dialog_title buttons {"Ok"} default button "Ok"
end tell

Krok druhý

Otevřeme si předvolby pro Editor AppleScriptu a zatrhneme políčko u Zobrazit nabídku Skript v řádku nabídek. Takto budeme mít jednoduchou možnost jak rychle přistupovat ke skriptům.

Krok třetí

Vytvořený skript si uložíme například na Plochu a pojmenujeme jej například Počítač znaků.

Krok čtvrtý

Nyní musíme zkopírovat uložený skript do složky skriptů uživatele. Složka skriptů uživatele je schovaná v uživatelské knihovně, ale my se do ní dostaneme několika málo kliknutím myší. Protože jsme si v druhém kroku nastavili zobrazování skriptů v řádku nabídek, nyní stačí pouze kliknout na ikonu AppleScriptu a vybrat Otevřít složku skriptů -> Otevřít složku skriptů uživatele a do ní skript, který jsme uložili na Plochu zkopírovat.

Hotovo

Od teď, vždy když budete potřebovat spočítat kolik jste toho v TextEditu napsali, stačí v řádku nabídek kliknout na ikonu skriptu a z nabídky vybrat skript, který jsme v předcházejících krocích vytvořili.

Skript lze samozřejmě ještě “vylepšovat”, kdy nejenže zobrazí počet znaků a slov, ale také například i počet odstavců nebo počet slov a znaků pouze vybraného textu. V případě zájmu můžeme samozřejmě článek o tyto možnosti ještě doplnit.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

3 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button