Novinky

Apple zveřejnil seznam funkcí z iOS 18 zahrnující ovládání pohybem očí či hudební haptiku

Společnost Apple se rozhodla k poměrně nečekanému kroku a předčasně odhalila funkce, které budou součástí chystané aktualizace iOS 18. V tiskové zprávě se dále uvádí, že řada avizovaných novinek se později nastěhuje také do dalších operačních systémů včetně macOS a visionOS.

Ovládání iPhonu pohybem očí

Za největší novinku lze jednoznačně považovat Eye Tracking, která umožní uživatelům iPhonů a iPadů ovládat svá zařízení pouhým pohledem očí. V zásadě lze říci, že půjde o technologii, jejíž základy pochází z headsetu Vision Pro. Eye Tracking využívá přední kameru, která v reálném čase sleduje pohyby očí a na základě získaných dat dovolí ovládat dané zařízení bez nutnosti se dotýkat displeje.

V praxi to bude fungovat tak, že pokud se podíváte například na libovolný ovládací prvek na displeji, provede se jeho označení, „podržením pohledu“ po dobu několika vteřin pak dojde k výběru. Tato funkce primárně cílí na uživatele s pohybovým omezením, nicméně lze předpokládat, že najde mnohem širší využití.

Hudební haptika

Další funkce se jmenuje Hudební haptika (Music Haptics), která je navržena tak, aby si neslyšící či nedoslýchaví uživatelé mohli vychutnat hudbu jako všichni ostatní. V tomto případě hraje klíčovou roli vibrační modul Taptic Engine, který za pomoci různých tipů vibrací vytvoří rafinované chvění synchronizované s přehrávanou skladbou.

Vehicle Motion Cues: konec nevolnosti při jízdě

Pokud patříte do skupiny, které si při používání iPhonu za jízdy dělá špatně, iOS 18 vám nabídne zajímavou vychytávku. Při aktivované funkce Vehicle Motion Cues se na displeji objeví jemný vzor animovaných bodů, které kopírují směr pohybu vozidla. Apple tvrdí, že tato funkce značně eliminuje pohybový konflikt v mozku, který je zodpovědný za nevolnost při jízdě.

Vocal Shortcuts

Apple dále avizoval funkci Vocal Schortcuts, která umožňuje přiřadit vlastní hlasové fráze ke spuštění zkratek a provádění složitých vícekrokových akcí. S hlasem souvisí také funkce pro „Rozpoznávání atypické řeči“. Tato novinka je zaměřena na uživatele s onemocněními, jako je například mozková obrna či amyotrofická laterální skleróza.

V rámci Zpřístupnění byla věnována pozornost také režimu CarPlay, který se dočká rozšíření hlasového ovládání, barevných filtrů či automatického rozpoznávání zvuků, jako jsou sirény vozů integrovaného záchranného systému.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button