Novinky

Apple získal unikátní technologii, co může dramaticky zlepšit kvalitu fotoaparátu v iPhonech

Poslední generace iPhonu Xs (Max) ukázala, jakým směrem se bude ubírat vývoj fotoaparátů v následujících letech. Nejen Apple pochopil, že miniaturní snímače již začaly narážet na fyzikální limity. Jedinou možností, jak nadále zlepšovat kvalitu, je nasazení umělé inteligence. U iPhone Xs jde o funkci Smart HDR, která přímo spolupracuje s Neural Engine v čipsetu Apple A12 Bionic. Automatika během jednoho okamžiku vyfotografuje několik snímků s různou expozicí, která projde analýzou v reálném čase. Software pak vybere ta nejdůležitější data, která slepí do finální fotografie.

První dojmy z iPhone Xs Max: evoluční vábení

Je tedy pouze otázkou času, kdy se podobné „kejkle“ začnou objevovat u videa. V případě budoucích iPhonů by mohla pomoci unikátní technologie, kterou vyvinula dánská společnost Spektral. Její software dokáže inteligentně oddělit lidi a další objekty od původního pozadí, které nahradí jinou grafikou. Toto řešení využívá hlubokých neuronových sítí a teorie spektrálních grafů.

Apple byl myšlenkou projektu natolik fascinován, že celou společnost Spectral koupil. Na celé věci je přitom pikantní fakt, že se tak stalo již v průběhu minulého roku. Na již proběhlou akvizici ve výši 30 milionů dolarů upozornila jako první redakce dánských novin Børsen.

Ve své podstatě se jedná o nahrazení zeleného plátna, které je ve filmovém průmyslu používáno ke klíčování pozadí. Spectral ovšem vyvinul technologii, která je schopna stejného efektu v reálném čase. Aby bylo možné něčeho takového dosáhnout, tvůrci použili sofistikované algoritmy strojového učení.

Co hodlá Apple se získanou technologií provést, už publikovaná zpráva bohužel neuvádí. S nejvyšší pravděpodobností však dojde k dalšímu vývoji a hledání ideálního způsobu implementace do konkrétních produktů. V tomto směru se přímo nabízí fotoaparáty v iPhonech a iPadech, které by tím získali další zajímavou funkci. Dost možná se v horizontu několika let dočkáme nového režimu natáčení videí, který dovolí podobné hrátky hloubkou ostrosti, jako portrétový režim.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button