Novinky

Apple žaluje Qualcomm ve sporu o licenční poplatky za patenty o miliardu dolarů

Předevčírem se na webu Macrumors objevila zpráva, podle které žaluje Apple společnost Qualcomm – jednoho ze svých dvorních dodavatelů – o jednu miliardu dolarů. Svého dodavatele LTE modemů obviňuje Apple z toho, že si účtoval přehnaně vysoké poplatky za užívaní licencí.

Applesamsungvictory_610x4261

Qualcomm si totiž účtoval peníze za užívání technologií, které Apple rozvíjel. Jednou z takových je prý také Touch ID. Apple tedy platil Qualcommu za své vlastní technologie, protože se mělo za to, že výrobce mobilních čipů je má patentově chráněné. Spousta projektů, za které tvůrce iPhonů platil ovšem podle zjištění Federální obchodní komise neměla s Qualcommem vůbec nic společného. Tvůrce procesorů série Snapdragon si je totiž dobře vědomý nesmírného bohatství Applu. Proto si od něj v posledních letech nárokoval vyšší poplatky, než u ostatních společností, která obdobné technologie rovněž používala.

V žalobě si Apple stěžuje také na to, že jeho dodavatel záměrně zneužíval své pozice důležitého obchodní partnera, díky čemuž se snažil vytěžit z každého prodaného iPhonu maximum. Apple totiž Qualcommu za patentové licence platil určité procento z každého prodaného telefonu.

iphone_7_plus_banner

K celé kauze už vydaly obě společnosti oficiální prohlášení. Zatímco Apple se vyjadřuje k důvodům, které jej vedly až k žalobě, Qualcomm považuje tyto kroky za neopodstatněné. Apple prý záměrně haní společnost a podceňuje hodnotu technologií, které firma poskytla.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button