Novinky

Apple začal s vývojem iPadu roky před prvním iPhonem. S myšlenkou tabletu přišel Steve Jobs, chtěl levnější počítač

Apple můžete milovat, nenávidět, uctívat i zatracovat, ovšem jedna věc se mu upřít rozhodně nedá. Technologickému světu nadělil řadu zařízení, které dodnes definují naše vnímání spotřební elektroniky. Příkladem za všechny je iPad, jehož první generace se objevila v roce 2010. Na toto téma se nedávno rozpovídal marketingový ředitel Applu Phil Schiller, který zároveň poodhalil pozadí tehdejšího dění.

Prvotní zmínka o iPadu se objevila ještě dlouho předtím, než Apple uvedl svůj první iPhone. Konkrétně to bylo v době, kdy Steve Jobs zadal svému týmu úkol přijít s další větví osobního počítače, kterou by mohli prodávat s cenou pod 500 dolarů. K dosažení nižší cenovky chtěl Jobs přistoupit pro něho typickým přístupem – nelítostně osekat vše, co půjde. To v praxi znamenalo vzít notebook a oddělit od něj klávesnici. S touto myšlenkou se Apple začal zabývat vývojem nového typu uživatelského rozhraní, které bylo uzpůsobeno pro ovládání dotyky. V té samé době se začalo pracovat také na technologii multitouch, která je dnes součástí každého smartphonu, tabletu a některých počítačů.

Jobs viděl v iPadu nástupce osobních počítačů

V průběhu času Apple odložil iPad stranou, aby se mohl více soustředit na iPhone. K němu se vrátil až po uvedení iPhonu 3G, kdy přišla na řadu otázka, jak by měl iPad vůbec vypadat. Zde vlastně nebylo co řešit, respektive dobrou inspirací byl samotný iPhone. Steve Jobs ovšem nechtěl, aby lidé brali iPad pouze jako přerostlý telefon. Na tuto chvíli zavzpomínal Walt Mossberg, bývalý technologický novinář z The Wall Street Journal, který úzce spolupracoval s Jobsem. Ještě před premiérou iPadu si Steve Jobs pozval Mossberga k sobě domů, kde mu ukázal předprodukční verzi iPadu, u něhož si Mossberg pochvaloval jeho tenkou konstrukci. Další udivení přišlo s cenou, která činila 499 dolarů.

Od uvedení prvního iPadu v roce 2010 nás Apple každoročně zásobuje novými modely, které v současné době zahrnují několik cenových a designových možností. Jednoduše řečeno, u Applu si tablet vybere vaše maminka, babička a strýček, co se živí jako profesionální grafik.

Aktuálním posláním iPadu je ukázat uživatelům, že jej mohou považovat za plnohodnotnou náhradu počítače. Do jisté míry se mu to daří opravdu obstojně, byť to platí pouze za určitých podmínek. Na iPadu si možná sestříháte video na Instagram, upravíte fotky či sepíšete článek na blog, ovšem pokud chcete dělat něco opravdu seriózního, bez Macu to nepůjde. Na druhou stranu iPad je nejspíše opravdu oním nástupcem osobního počítače pro masy, kterým tablet dokáže posloužit mnohem lépe než MacBook, který vedle iPadu působí neohrabaným dojmem. 

Zdroj
thenewyorktimes

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button