Novinky

Apple vyvrací obavy ze špehování. Svou technologii pro hledání závadných fotek nehodlá poskytnou žádné vládě

Apple v průběhu minulého týdnu oznámil, že hodlá v dohledné době začít aktivně bojovat proti dětské pornografii. Chce tak učinit prostřednictvím vlastního softwaru, který bude skenovat všechny fotografie uložené na iCloud účtech. Minimálně ze začátku půjde o aktivitu omezenou na území Spojených států, nicméně je pouze otázkou času, kdy Apple přejde k plošnému skenování všech uživatelských účtů

To pochopitelně vyvolalo pozdvižení nejen u široké veřejnosti, ale velmi rychle se začaly ozývat také známé osobnosti z oboru. Jisté pochybnosti vyslovil například ředitel komunikační platformy WhatsApp, který příliš nevěří tomu, že vyvinutý systém na skenování fotek je natolik bezpečný, aby dokázal odolat moderním formám kybernetických útoků.

Dále se objevily obavy z toho, že Apple by mohl za jistých okolností poskytnout software vládám, které by jej s vlastními úpravami využily pro jiné účely. To by pak mohlo velice snadno ohrozit lidská práva v zemích, v nichž mají vládní garnitury spadeno na menšiny a komunity nejrůznějšího charakteru.

Foto: Unsplash (autor: bernard hermant)

Apple si pochopitelně uvědomuje citlivost tématu; všechna nařčení kategoricky odmítá a vysloveně uvádí, že algoritmy pro skenování fotografií nehodlá za žádných okolností poskytnout třetím stranám. Zároveň poukazuje na skutečnost, že systém byl navržen ve spolupráci s Národním centrem pro pohřešované a zneužívané děti (NCMEC). Úzká skupina specialistů vybrala konkrétním snímky, které pak umělá inteligence porovnává s tím, co najde na cloudových úložištích. Pokud dojde ke shodě, snímek je šifrovaně zaslán specialistovi, který potvrdí či vyvrátí shodu. 

S implementací výše zmíněné technologie se počítá v posledním čtvrtletí letošního roku a půjde o nativní součást operačního systému iOS 15. Pokud uživatel nebude chtít, aby umělá inteligence procházela jeho knihovnu fotografií, může tak snadno učinit tím, že si vypne nahrávání snímků na iCloud. S ohledem na oblíbenost této funkce se dá ovšem předpokládat, že k vypnutí synchronizace se nakonec rozhodně pouze mizivé procento uživatelů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. tak k čemu to je napadá mě že to lze využít, pokud to nebude mít policie pro potírání zločinu, pouze k tomu že s tím budou vydírat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button