Novinky

Apple vypustil finální verzi systému macOS Catalina. Jaké modely mohou počítat s podporou?

Apple před malou chvílí vypustil finální sestavení operačního systému macOS Catalina. Nová verze systému s sebou přináší řadu drobných novinek a vylepšení, které udělají radost všem uživatelům počítačů s logem nakousnutého jablka. V jistém ohledu se jedná spíše o kosmetické drobnosti, ovšem v konečném výsledku jde o více než lákavý balíček.

Místo aplikace iTunes, která před více než deseti lety přinesla revoluci ve způsobu, jakým lidé nakupují hudbu, najdete v macOS Catalina tři nové aplikace Apple TV, Apple Music a Podcasty. Další novinkou je rozšíření Sidecar, které umožňuje proměnit iPad na druhou obrazovku. V podstatě se jedná o řešení, které už v současné době nabízejí výrobci třetích stran. Poprvé je však funkce podporovaná přímo Applem. Na rozdíl od jiných řešení je však proces se systémem Sidecar naprosto bezdrátový.

Apple si posvítil také na případné zloděje jablečných produktů. Počítače Mac totiž budou nově disponovat  aplikací s názvem Find My, která kombinuje prvky z dnes používaných Find my iPhone a Find my Friends. Obrovskou výhodou je to, že zatoulaný nebo odcizený MacBook bude uživatel schopen lokalizovat i offline. Počítač totiž bude vysílat signál, který při troše štěstí zachytí ostatní Apple zařízení v okolí. Díky tomu bude možné jednoduše zjistit, kde se MacBook nachází.

Další kapitola by se dala nazvat: novinky, které už známe z iOS. Nově je na macOS dostupná například funkce Čas u obrazovky, která sleduje aktivitu při používání zařízení. Aktualizace macOS Catalina také dostala inovovanou aplikaci Připomínky, Fotky a novou domovskou stránku v Safari.

macOS Catalina lze nainstalovat na tyto modely počítačů:

  • 12“ Macbook
  • MacBook Air (2012 a novější)
  • MacBook Pro (2012 a novější)
  • Mac mini (2012 a novější)
  • iMac (2012 a novější)
  • iMac Pro
  • Mac Pro (2013 a novější)

Máte na svém Macu již nainstalovaný nový macOS Catalina? Pokud ano, z jaké funkce máte největší radost? 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

2 Komentáře

  1. Mám od vydání Public Beta a maximální spokojenost. V kombinaci s iPadem to je zase o kus dál než Windows 👌

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button