Novinky

Apple v roce 2023 začne infiltrovat automobilový průmysl s novou generací CarPlay. Jak budou vypadat klíčové funkce?

Apple na poslední vývojářské konferenci WWDC 2022 představil novou generaci rozhraní CarPlay. Inovované rozhraní slibuje hlubší provázanost s funkcemi automobilu, jako je klimatizace, přehrávání hudby, ovládání rádia, širší možnosti personalizace, podpora pro více displejů a další. Během prezentace jsme se zároveň dozvěděli, že první vozidla s podporou nové generace CarPlay budou oznámena koncem roku 2023. Mezi angažované automobilky aktuálně patří Audi, Acura, Ford, Honda, Jaguar, Land Rover, Mercedes-Benz, Nissan, Porsche či Volvo.

Jednou z hlavních novinek přepracovaného rozhraní CarPlay, je možnost zobrazení na všech displejích ve vozidle. To má zajistit konzistentní zážitek napříč informačním & zábavním systémem a sdruženými přístroji v kapličce před volantem. Apple zároveň prozradil, že nová generace CarPlay se dynamicky přizpůsobí každému modelu vozidla, které bude toto rozhraní podporovat.

Z prezentace již víme, že CarPlay bude schopné přebírat velké množství dat z většiny řídících jednotek, což dosavadní verze ani zdaleka neumožňuje. Nově tak bude možné zobrazit například rychloměr, otáčkoměr, počítadlo kilometrů, ukazatele teploty motoru, tlaku oleje a další. Řidiči navíc dostanou k dispozici hned několik různých designů a uspořádání přístrojové desky včetně možností specifických pro danou značku.

Přes nové CarPlay půjde ovládat dokonce i klimatizaci včetně vyhřívání / odvětrávání sedadel. Klíčovou součástí budou také widgety. Ty budou umět zobrazovat například informace z navigace, spotřebě paliva / el. energie, počasí či události z kalendáře. Widgety půjde různě seskupovat, případně je nechat zobrazit v přístrojové kapličce či na jiném displeji. V CarPlay se objeví také nová aplikace pro ovládání FM a DAB rádia.

V zásadě se dá říci, že nová generace Apple CarPlay nahradí nativní systém automobilu. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se k tomu postaví samotné automobilky. Z určitého pohledu to může pro výrobce automobilů představovat jistou hrozbu, jelikož CarPlay už nebude fungovat pouze jako omezená nadstavba pro navigaci a poslech hudby či podcastů. V jistém smyslu totiž výrobce odevzdá svůj vůz do rukou Applu, který řidiči naservíruje vlastní rozhraní a na něj navázané služby a aplikace.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button