Novinky

Apple chce být zadobře s matkou přírodou, má svůj první karbonově neutrální produkt. Co dalšího chystá?

Ekologie je už minimálně několik posledních let Applem velmi probírané téma. Téměř na každé keynote Apple shrnuje, jak moc se mu podařilo snížit emise CO2 při výrobě produktů či jaké udělal za poslední dobu činy prospěšné přírodě. Na poslední akci spojené s uvedením iPhonů 15 navíc ještě samotné mluvení o tomto tématu doplňoval i krátký film, jenž postupně odhaloval většinu jak splněných, tak i plánovaných cílů pro zlepšení emisí CO2 a celkově opatřeních, aby výroba jablečných produktů co nejméně zatěžovala přírodu.

První karbonově neutrální produkt

Po několika letech se to konečně podařilo. Apple vytvořil svůj první karbonově neutrální produkt. To samozřejmě neznamená, že jeho výroba by nevytvářela žádný oxid uhličitý, ale že jeho množství spotřebované při výrobě Apple vykompenzoval jinou aktivitou. Například sázením lesů či použitím obnovitelných zdrojů energie se dá výroba produktů neutralizovat tak, aby neměla na emise CO2 téměř žádný dopad. Prvním Apple produktem, který tyto podmínky splňuje, se staly hodinky Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 v kombinaci s vybranými řemínky. Pokud si tedy nyní pořídíte buď Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2 s Alpským či Trailovým tahem, tak výroba i každodenní dobíjení těchto hodinek je ekologicky vykompenzováno. Jak tato zařízení, tak i budoucí jablečné produkty s těmito parametry jsou označeny jako „Carbon Neutral“ na krabičce daného zařízení.

foto: Apple

Ekologičtější doprava produktů

To, že letadlová doprava není extra ekologická asi každý z nás ví. Je však dosti rychlá, a proto ji společnosti pro přepravu produktů hojně používají. Apple se nyní rozhodl od této dopravy alespoň částečně distancovat a snaží se převážet svá zařízení pomocí lodní dopravy. Ta je totiž v průměru ekologičtější o nezanedbatelných 95 procent. Apple Watch Series 9 tedy budou minimálně z 50 procent dopravovány pomocí lodí, aby Apple snížil emise způsobené právě dopravou.

Použití recyklovaných materiálů

Spousta materiálů, které jsou použity v elektronických zařízení se dají zrecyklovat a znovu použít. Z těchto recyklovaných materiálů se poté Apple snaží vyrábět své produkty, aby vyžadovaly co nejméně další těžby surovin. Zejména hliník se takto často využívá opakovaně na šasi MacBooků, šasi základních iPhonů či Apple Watch. Tento proces je však praktikován také u spousty dalších materiálů. Apple tedy takto šetří suroviny, které by mohly být vyhozeny a pro nová zařízení by musely být znovu vytěženy.

Všechny produkty karbonově neutrální do roku 2030

Už několik let je hlavním ekologickým cílem Applu do roku 2030 udělat všechny své produkty karbonově neutrální. Ačkoliv Apple vydal už svůj první produkt, který nese název karbonově neutrální, tak má před sebou ještě dlouhou cestu, aby tak učinil u všech svých zařízení. Výzvou poté budou zejména počítače, jelikož se jedná o fyzicky největší produkty, na které je potřeba vynaložit největší množství materiálů. I tak ale můžeme doufat, že Apple svého ekologického cíle dosáhne a svůj negativní vliv na přírodu sníží na minimum.

foto: Apple

Jaký máte na toto téma názor vy? Zajímáte se o ekologii při nákupu elektroniky? Dejte nám vědět v diskuzi.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button