Novinky

Apple údajně chystá na příští rok nový čip určený speciálně pro levné iPhony

Posledních 5 let Apple kromě těch nejlepších a nejinovativnějších modelů označovaných jako „Pro“ představuje na podzimní keynote i odlehčené varianty určené pro méně náročné uživatele. Počínaje iPhone XR až do iPhone 13 tyto základní varianty dostávaly vždy stejný procesor jako dražší modely a Apple se snažil šetřit na jiných parametrech, jako je například displej či fotoaparát. U modelové řady iPhone 14 však nastal zlom a namísto nového čipu dostala základní varianta procesor z předchozího roku. Stejně tomu tak bylo i letos v případě iPhonu 15, kdy levnější varianty opět pohání loňský procesor A16 Bionic.

Nyní se však objevily spekulace, že základní iPhone by příští rok měl na procesoru strádat ještě výrazněji. Už jméno letošního procesoru A17 Pro totiž naznačilo, že přídomek „Pro“ je zde kvůli tomu, že Apple plánuje představit osekanější variantu tohoto čipu. A poslední spekulace tuto myšlenku jen potvrzují. Dle leakera Weibo by totiž z původní varianty procesoru s N3B měl Apple u základní verze čipu přejít na verzi s N3E, jenž má nižší hustotu tranzistorů, je tedy méně výkonný, ale je zároveň levnější na výrobu. Tuto verzi poté používá většina dalších klientů společnosti TSMC, která figuruje jako dvorní dodavatel čipů pro Apple produkty.

foto: Macrumors

I kdyby se však tyto spekulace naplnily, tak potencionální kupce těchto zařízení nemusí tento fakt až tolik trápit. Už nyní jsou procesory v iPhonech tak výkonné, že jej kromě extrémně náročných her nemá běžný uživatel šanci naplno vytížit. Samozřejmě je lepší mít v zařízení co možná nejlepší procesor, aby bylo použitelné po co nejdelší dobu bez jakýchkoliv problémů, avšak rozdíly mezi chystanými čipy pro příští rok nebudou pravděpodobně natolik markantní, aby razantně ovlivňovaly použitelnost iPhonů

Jelikož se jedná pouze spekulace, tak je dobré zmínit, že realita může vypadat nakonec úplně jinak. Do uvedení iPhonu 16 zbývá ještě spousta času, takže informace podobného charakteru je třeba brát s určitou rezervou.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button