iTunesPoradnaTipy a triky

Apple TV 1. generace – problém v komunikaci s iTunes

Od našeho partnerského eshopu LIVEMEC.CZ se nám do redakčního testu dostala trojice jablečných TV, které jsme podrobili vzájemnému porovnání (článek vám přineseme v nadcházejících dnech).  Ovšem ihned u Apple TV 1. generace jsme narazili na zajímavý problém v komunikaci tohoto zařízení s aplikací iTunes.

Dnešní článek přináší řešení uživatelům, kteří se s níže uvedenými potížemi setkali a řešení považovali za nemožné.

Oč jde?

Práce jablečných TV spočívá v synchronizaci s vaším Macem, respektive s multimediální aplikací iTunes. Zařízení spolu komunikují prostřednictvím Wi-Fi či přímého spojení prostřednictvím Ethernet portů. Zjednodušeně řečeno, celý proces se velmi podobá synchronizaci s vaším iOS zařízením. Pojďme si nejprve představit technické parametry Apple TV 1. generace (dále jen ATV):

 • procesor Intel Pentium M 1.0 GHz
 • grafická karta NVIDIA GeForce GO 7300
 • 256MB DDR2 SDRAM 400 MHz
 • verze software 3.0.2
 • 40GB pevný disk
 • porty: HDMI, Component Video, optické a analogové audio, Ethernet, USB a Wi-Fi
 • podporované formáty: AUDIO – AAC, MP3, AIFF, WAV, FOTO – JPEG, BMP, GIF, TIFF, PNG, VIDEO – H.264, MPEG-4

Jak vidno, zařízení je opatřeno pevným diskem, na které je možno uložit multimediální obsah ve shora uvedených formátech, který bude dostupný i poté co nebudete připojeni k vaší domácí síti. Podpora formátů se omezuje pouze na soubory uložené na pevném disku ATV. Ovšem ATV dále umožňuje prostřednictvím aplikace iTunes tzv. Domácí sdílení, které sdílí vaše iTunes knihovny na všech jablečných zařízeních. V tomto případě vám ATV přehraje veškeré multimediální formáty, které podporuje aplikace iTunes.

Zakopaný pes

Vše vypadá velmi jednoduše v duchu ostatních Apple služeb. Bezdrátová bezproblémová synchronizace. Standardně se tento postup provádí následovně:

 1. spustíte aplikaci iTunes na vašem Macovi
 2. prostřednictvím cesty v menu ATV: Setting – Computer – iTunes knihovna vyvoláte pětimístní číselný kód
 3. aplikace iTunes zobrazí okno, do kterého tento kód zadáte
 4. iTunes se automaticky postará o připojení k ATV
 5. ATV pojmenujete, nastavíte druh synchronizace a je hotovo

Ovšem po dokončení bodu 2 se nic neděje. iTunes o ATV nic neví a tváří se jako by ji nikdy neviděl. Po několikátem opakování se dostaneme dokonce k bodu 4, ovšem spojení nevydrží na dlouho, přičemž iTunes oznámí:

Check that any firewall software running on this computer has been set to allow communication on port 3689

(Zkontrolujte zda je ve firewallu na tomto počítači povolena komunikace na portu 3689)

Na webu Apple podpory nacházím “řešení” na odstranění závady, ovšem setkám se s negativním výsledkem. Ostatní zařízení Apple TV 2. a 3. generace s naším Macem pracují naprosto geniálně, tak musí být problém u ATV…?

Řešení

Celý problém spočíval v síťovém připojení. Pokud ATV komunikuje s jablečným routerem je vše v naprostém pořádku, pokud mu však do cesty postavíte router jiného výrobce můžete se setkat s drobnými potížemi, které jsou však odstranitelné. ATV v našem případě narazila na router Huawei.

Následující postup provádíte na vlastní zodpovědnost, pokud něčemu nerozumíte, raději se do postupu nepouštějte.

 1. zjistěte IP adresu ATV připojené k síti prostřednictvím menu: Settings – General – Network
 2. otevřete internetový prohlížeč, do adresního řádku zadejte IP adresu vašeho routeru (v našem případě 10.0.0.138) a přihlašte se (jako výchozí uživatelské jméno a heslo je zpravidla užíváno “admin”)
 3. zde vyhledejte kartu portů a na IP adrese ATV pomocí protokolu TCP povolte port 3689 (v tomto bodě nelze uvést detailní postup, neboť uživatelské prostředí každého routeru je odlišné – proto pokud si nejste jisti raději svěřte úkon profesionálům)
 4. zrestartujte ATV pomocí dálkového ovladače – stiskněte společně tlačítka MENU a – po dobu 5 vteřin, zvolte anglický jazyk a následně položkou Restart zrestartujete ATV
 5. ukončete aplikaci iTunes a znovu ji spusťte
 6. pokračujte dle návodu v úvodu tohoto článku

Tímto by měl být problém odstraněn. Znovu upozorňujeme, že postup provádíte na vlastní riziko.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button