Apple testoval placenou službu, v níž uživatelé získali přístup ke zdravotní péči u vybraných lékařů
Hlavní doménou Applu je produkce špičkových smartphonů a počítačů, nicméně podle Tima Cooka je budoucnost celé společnosti v oblastech jako je wellness a zdraví. Tato myšlenka se v Cupertinu rozvíjí již od roku 2015, kdy se na trhu objevily první generace chytrých hodinek Apple Watch. Tým zaměstnanců strávil několik měsíců přemýšlením, jak by bylo možné využít naměřená data ze senzorů, které jsou součástí nositelné elektroniky.
V roce 2016 pak stejný tým přišel s poměrně ambiciózní myšlenkou na službu, která by provázala uživatele chytrých hodinek s týmem lékařů. V praxi by to fungovalo tak, že byste za měsíční poplatek mohli docházet na specializované kliniky, která by měla přístup k datům z vašich hodinek. Vyhodnocení naměřených hodnot by měl na starosti proškolený lékař, který by s vámi konzultoval zdravotní stav a případně pomáhal s léčbou či prevencí.
Apple to s předplatným zdravotní péče myslel opravdu vážně, jelikož záhy po nastínění samotné myšlenky rozjel pilotní projekt. Do testování byly zapojeni výhradně zaměstnanci Applu a několik vybraných klinik v Kalifornii. Projekt nesl interní název Casper a jeho součástí byla také speciální aplikace HealthHabit.
Dokumenty související s aplikací a obeznámenými osobami však tvrdí, že se projekt potýkal s nízkou angažovaností. Zlepšení nepomohlo ani spuštění chatu s lékařem přímo z aplikace. Vše nakonec údajně eskalovalo interními neshodami v roce 2019, po nichž Apple projekt uložil k ledu.
Přestože projekt Casper skončil a Apple se nadále soustředí na vývoj hardwaru, není vyloučeno, že myšlenku na službu spojenou s lékařskou péčí v budoucnu neobnoví. Služby s měsíčním paušálem jsou totiž v kurzu a propojení se zdravotním aparátem představuje unikátní příležitost k další expanzi jablečného giganta.