Novinky

Apple s iPhonem 13 poprvé po 6 letech ovládl čínský trh

Apple to v Číně v posledních letech neměl jednoduché. Zatímco ještě do roku 2015 na mimořádně ambiciózním trhu dominoval, v posledních letech jej bleskovou rychlostí začali dohánět domácí rivalové. Šlo především o značky jako je Oppo nebo Vivo, tedy společnosti, jejichž názvy u nás nejsou úplně neznámé, ale o prodejních trhácích nemůže být v evropském či americkém kontextu řeč. Nyní se ale situace změnila. Podle dat agentury Counterpoint Research totiž Apple poprvé od roku 2015 všechny čínské konkurenty porazil a na obřím asijském trhu se a stal se nejpopulárnější značkou. Uváděná měření jsou platná pro konec roku 2021.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Jde o následek dvou faktorů. Prvním je postupný ústup společnosti Huawei, která zde ještě nedávno dominovala. Applu také pomohla cenová dostupnost poslední generace iPhonu. Nejen v Číně je totiž o něco levnější než býval jeho předchůdce iPhone 12. Aktuální rodina iPhone 13 je globálním hitem, Čínu nevyjímaje. Podle dostupných dat jeho prodeje v nejlidnatější zemi světa během září a října vzrostly o 46 procent. Právě tímto růstem Apple na konci letošního roku dokázal porazit všechny své konkurenty.

Tesla pravděpodobně našla nového dodavatele čipů pro Model Y. Nově vyrobené vozy pohání AMD Ryzen

Pozoruhodný je ovšem také obrovský pád obra jménem Huawei. Jeden z dominantních hráčů globálního trhu totiž ve své domovině dokázal jen během letošního roku snížit podíl na prodaných přístrojích z více než 50 procent na pouhých 8 procent na konci letošního roku. Na vině je především zásah ze strany Googlu, který Huawei od května 2021 zatrhl přístup k jeho klíčovým službám, bez nichž je operační systém Android prakticky k ničemu. Majitelé smartphonu od Huawei se tak začali poohlížet jinde. Další dva významní hráči, Oppo a Vivo, drží svůj poměrně stabilní podíl okolo 10 až 20 procent.

Zdroj
cultofmac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button