Novinky

Apple a profesionálové

Jan Březina, Apple Certified Trainer, www.ilumio.cz

Kolem Apple produktů se pohybuji už pěknou řádku let. Rozhodně si nemyslím, že by byl Apple dokonalá značka a nebo že nedělá chyby ve svých rozhodnutích. Přesto mu nemohu jedno upřít. Apple je jednou z mála značek, která má odvahu předpovídat, nebo možná vytvářet, nové trendy v IT a měnit své produkty mnohem dříve, než to po něm žádá trh. Velmi dobře se tato skutečnost demonstruje na vztahu Applu k profesionálům, či chcete-li k profesionálním řešením pro tradiční obory jako je grafika, video, fotografie či třeba serverová řešení. Co tím myslím?

Revoluce na místo evoluce

Je poměrně známým faktem, že úspěšný hráč na trhu většinou ztrácí schopnost přicházet s revolučními produkty a měnit trh jako takový. Je to zcela logické a přirozené. Pokud mám produkt, který je úspěšný, uživatelé za něj ochotně platí, jsou spokojení a konkurence mě nijak zásadně neohrožuje, proč na fungujícím modelu něco měnit? Důvodem, proč něco měnit, je fakt, že lidstvo má tendenci se vyvíjet., Mění se prostředí, ve kterém žijeme, mění se naše potřeby. Tato změna sice není většinou skoková, ale pokud nějaká společnost chce být dlouhodobě na špičce ve svém oboru, musí tuto změnu předpovídat, podporovat a včas na ni reagovat, a to i za cenu toho, že destruuje zavedené a fungující, aby byla připravena na nové. Apple má již dlouhou dobu dostatečnou odvahu, drzost a sebevědomí měnit zaběhané a fungující produkty dřív, než si uživatelé uvědomí potřebu změny. Ne vždy mu to vyjde, ale inovátorství se mu rozhodně vyplácí.

Inovátorství vs profesionálové

Je holým faktem, že profesionální uživatelé patří k těm nejkonzervativnějším ze všech. Investovali nemalé prostředky do stávajícího řešení, věnovali velké úsilí k jeho preciznímu zvládnutí a nasazení do každodenní praxe a potřebují tyto investice zhodnotit v čase. Navíc každá inovace s sebou přináší nové chyby, přešlapy a slepé uličky, což jsou problémy, které si profesionál prostě nemůže dovolit. A tak nastává paradoxní situace, kdy nové produkty umožňují profesionálům zvýšit efektivitu, komfort práce a často i snížit provozní náklady, ale profesionálové jsou velmi skeptičtí a nakupují nová řešení až s odstupem času, který ověří jejich funkčnost. Navíc profesionálové rádi remcají z pozice “těch zasvěcených”, takže to často vypadá, že o žádnou změnu ani nestojí. Ale nenechte se zmást. Každý uživatel vítá změnu k lepšímu.

macbook

Od stolních počítačů k notebookům

První praktickou ukázkou toho, jak Apple mění svět profesionálů mohou být počítače samotné. Řadu let si profesionálové stěžovali, že Apple zanedbává vývoj stolních počítačů. Přitom to byl právě Apple, kdo měl odvahu změnit procesorovou platformu z PowerPC na Intel v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že udržovat vlastní vývoj procesorů už nepřináší žádné výrazné benefity. Byl to Apple, který začal jako první vyrábět profesionální konfigurace All-In-One iMaců a hlavně to byl Apple, který včas pochopil, že budoucnost je v přenosných počítačích. Macbooky Pro přinesly jako první na trh opravdu špičkový výkon v kombinaci s nekompromisními displeji a vysokou výdrží na baterie. Apple dlouho před uvedením USB 3.0 nabízel v noteboocích rychlé rozhraní Firewire a posléze Thunderbolt, která umožňují profesionálům pracovat s velkými daty bez potřeby obrovského počítače. Byl to Apple, který měl odvahu jako první vypustit optickou mechaniku a místo ní nabídnout uživatelům notebooky, které i přes špičkový výkon jsou opravdu mobilní. Osobně nedám dospustit na svůj Macbook Pro 17”, který je prostě úžasným řešením pro práci s fotografiemi, videem i grafikou, a přesto jej není problém hodit do brašny a vyrazit ke klientovi.

Ano, přechod od stolních počítačů k notebookům znamená, že Apple výrazně omezil nabídku stolních konfigurací. Ano, je fakt, že Apple omezuje možnost upgradu svých stolních počítačů tím, že je zmenšuje. Ale ruku na srdce. Kdy naposledy jste opravdu potřebovali vyměnit procesor či grafickou kartu? Kapacitu úložišť lze změnit interně i externě a zbytek počítače dokáže bez problémů sloužit 3 až 5 let, což je dostatečná doba pro amortizaci investice.

Od notebooků k tabletům

Dovolím si tvrdit, že právě nyní prožíváme druhou revoluční vlnu, ve které se snaží Apple nahradit koncept počítače jako takového tabletem. iPad zatím není z pohledu řady profesionálů náhradou počítače, ale stává se jeho vítaným doplňkem pro práci v terénu, pro sběr dat, pro prezentaci výsledku a jestli dobře rozumím tomu, kam Apple směřuje, tím to nekončí. Uvědomme si, jak dramaticky roste výkon iPadů rok od roku. Jak se iOS vyvíjí směrem k potřebám profesionálů. Dnes již zvládne bez problémů mobilní kancelář a jeho možnosti v oblasti kreativity stále rostou. Věřím, že během pár let může Apple přijít s takovým posunem práce s tablety, že začnou nahrazovat stolní počítače i v oblastech, kde si to dnes vůbec neumíme představit.

Změna uživatelského prostředí

Další oblastí, ve které dlouhodobě Apple mění návyky uživatelů je samotný operační systém. MacOS X znamenal zcela radikální inovaci operačního systému pro počítače. Nebyl to přechod snadný, ale Apple z něj dodnes těží v oblasti výkonu, bezpečnosti i uživatelské přívětivosti. Místo evoluce předváděné ve světě Windows přišla revoluce, která chvíli bolela, ale teď přináší své ovoce. iOS šel ještě o krok dál a odbourává přímou práci se soubory, zavedl 100% sandboxing, stírá rozdíl mezi lokálními a vzdálenými daty a v neposlední řadě přinesl centralizovanou distribuci SW, výrazné snížení cen programů a zcela novou úroveň bezpečnosti a nenáročnosti systému na údržbu.

Kromě operačního systému Apple vyvíjí stejně radikálně i své profesionální aplikace. Možná si vzpomenete na humbuk, který přinesl přechod na Final Cut X. Ten vzal profesionálům jejich těžkopádný střihový sw a přinesl běžnou uživatelskou přívětivost do oboru, který na to nebyl vůbec připraven. Odpor byl tuhý, Apple udělal řadu chyb, ale ve výsledku je Final Cut X vynikající střihový software, rychlý, snadno a pohodlně ovladatelný, ve kterém dokážete postříhat i celovečerní film. Dle všeho teď Apple chystá něco podobného v případě programu určeném k práci s fotografiemi. Nahradit iPhoto a Aperture jednou aplikací Photos je velice odvážný plán, zejména z pohledu profesionálních fotografů. Uvidíme, jak se s tímto nesnadným úkolem Apple popasuje.

Data v iCloudu

Bezesporu nejambicióznější změna, na které Apple již několik let pracuje je přesunutí uživatelských dat z lokálního úložiště do Cloudu. Tato změna má mnoho dopadů snad ve všech oblastech IT. Všimněte si, že Apple u všech počítačů přechází od velkokapacitních HDD na menší a rychlejší SSD. Důvody nejsou jen ekonomické, ale Apple předpokládá, že data postupně opustí počítač, a to včetně Macu Pro. Zároveň se mění programové vybavení a celá filozofie organizace dat pomocí značek (tagů).

Uživatelé jsou zatím k migraci všech dat do cloudu velmi skeptičtí. Chybí rychlé a spolehlivé připojení k internetu, je zde řada bezpečnostních otazníků a hlavně roky zaběhané uživatelské stereotipy. Přesto věřím, že Apple bude dále pokračovat v tomto trendu a postupně odstraňovat jednotlivé překážky. Cíl je jasný. Data přístupná z jakéhokoli zařízení, s centralizovanou bezpečností a zálohováním, novým přehlednějším uspořádáním a s nižšími hardwarovými požadavky na počítač či tablet.

Ne vždy to jde

Je nesporným faktem, že Applu se ne vždy daří realizovat své inovace bez problémů. Zaznamenal řadu neúspěchů a například v oblasti serverových řešení dle všeho vyklidil pozice, které možná vyplní nedávno oznámená aliance s IBM. Přesto je fascinující, kolik tvrdošíjného úsilí dokáže Apple do prosazení změn investovat. Doufejme, že jej tato odvaha neopustí ani po odchodu Steva Jobse.

Jan Alisczech Březina

Od roku 1999 aktivně provádí lektorskou, přednáškovou a osvětovou činnost. Je členem mezinárodních fotografických asociací PMAI a IPC. Je Adobe Certified Expert (ACE), Apple Certified Trainer (ACT) a spoluautorem řady fotografických publikací. Od roku 2006 působí i jako průvodce a organizátor fotografických expedic, s kterými procestoval již šest kontinentů. V profesionální fotografické praxi se věnuje zejména portrétní, glamour a aktové fotografii. Ve volné tvorbě pak zejména krajinářské a cestovatelské fotografii.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button