Novinky

Apple produkty čeká největší zdražení za posledních deset let. Na vině je celosvětový nedostatek čipů

Každý, kdo alespoň okrajově sleduje světové dění, tak mu jistě neunikly zprávy o zásadním nedostatku čipů. Tento problém trápí prakticky všechna odvětví od automobilového průmyslu až po výrobce spotřební elektroniky. Apple není v tomto směru žádnou výjimkou a přestože má nadstandardní vztahy se všemi klíčovými dodavateli, začíná v posledních týdnech pociťovat neblahý dopad zapříčiněný obrovskou poptávkou po čipech.

Společnost TSMC patří mezi nejdůležitější partnery Applu, jelikož na bedrech této společnosti leží masová produkce čipsetů pro iPhony, iPady, Apple Watch a nově také MacBooky s M1 procesorem. TSMC však ohlásilo plánované zdražení výroby čipů, které má být údajně nejvyšší za posledních deset let. Nově nastavené ceníky budou platné od 1. října letošního roku.

Foto: tsmc

Za zdražením stojí hned několik faktorů v čele s masivní investicí 100 miliard dolarů do pokročilejších výrobních postupů a nových továren, které TSMC hodlá postavit v průběhu následujících tří let. Do hry pochopitelně vstupuje také současná tržní situace, respektive akutní nedostatek čipů a násobně vyšší náklady spojené s logistikou a citelným zdražením surovin a dalších materiálů.

Letos (snad) ještě za starou cenu

Apple si pochopitelně objednává dodávky čipů s dodatečným předstihem, takže vyšší koncové ceny se teoreticky projeví až s nástupem produktů, které dorazí v průběhu příštího roku. Důležité je také dodat, že tato situace se dotkne všech výrobců spotřební elektroniky. V tomto kontextu se očekává, výrobci zdraží své nejlépe vybavené modely a tím budou částečně kompenzovat dopad vyšších nákladů na produkty ze střední a nižší třídy.

Je zároveň otázkou, jak bude situace pokračovat v momentě, až dojde k ukojení současné poptávky, respektive zda lze očekávat, že výrobci čipů se budou chtít vrátit s cenami na původní úroveň. 

Zdroj
macrumors

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button