Novinky

Apple přemístí v iPhone 15 senzor přiblížení do Dynamic Island. Jaké to přinese výhody?

Již nějakou dobu se šušká o tom, že s uvedením iPhone 15 a iPhone 15 Pro se Dynamic Island dostane kompletně do celé modelové řady. V souvislosti s tím se také hovoří o tom, že Apple přesune proximity senzor dovnitř Dynamic Island. Senzor přiblížení se aktuálně nachází pod displejem a jeho hlavní úlohou je vypnot obrazovku, když uživatel přiblíží telefon k uchu. Kromě toho hraje také důležitou roli v optimalizaci funkce Always-On na modelech iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max.

Jako první o této změně informoval analytik Ming-Chi Kuo. Ten ve své zprávě také uvedl, že přemístění senzoru přiblížení nebude mít žádný vliv na další funkce Dynamic Island. Dále uvedl, že Dynamic Island u iPhone 15 (Pro) bude mít stejný či velice podobný tvar jako u iPhone 14 Pro (Max).

Prakticky se stejnou spekulací nedávno přišel také twitterový účet Uknowz21, který navíc doplnil, že senzor přiblížení bude umístěn v části, kde se nachází komponenty Face ID modulu. Apple údajně tuto oblast interně nazývá jako “Single Pearl“, přičemž dodavatelem senzorů má být společnost Finisar.

Proč chce Apple přemístit senzor přiblížení?

Logicky se nabízí otázka, co Apple vede k tomuto řešení. Za prvé může jít o snahu uvolnit prostor, ve prospěch systému s periskopovým objektivem. Další možnost se nabízí v kontextu toho, že iPhone 15 přijde o fyzická tlačítka na levém boku, které nahradí kapacitní senzory – článek zde. Získané místo uvnitř smartphonu by totiž mohlo posloužit k tomu, aby zde Apple integroval další modul Taptic Engine, který se stará o haptickou odezvu. Upřímně tato varianta mi přijde jako vcelku reálná a vůbec bych se nedivil, kdyby se promítla do finálního zařízení.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Jak funguje senzor přiblížení?

Senzor přiblížení má za úkol rozeznat, kdy se zařízení nachází v blízkosti objektů a umožňuje systému včas vypnout obrazovku. Typicky se tak děje, když telefonujete a máte iPhone u ucha. Díky tomu se eliminuje riziko nechtěných dotyků, které by vyvolaly nežádoucí akce. Stejný senzor také pomáhá s optimalizací funkce Always-On, respektive když máte iPhone v kapse, nebo je otočený displejem dolů, obrazovka se vypne, a tím se šetří energie v akumulátoru.

Chcete se dozvědět více informací o tom, jak bude iPhone 15 a iPhone 15 Pro vypadat a jaké nabídne funkce? Nezapomeňte si tedy přečíst naše předchozí články na toto téma, které naleznete zde.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button